Tüsad Oksijen Tedavisi Gören Binlerce Hastanın Mağduriyetine Dikkat Çekti

Oksijen aygıtı kullanan hastaların elektrik masrafı faturadan düşürülmeli!

Teneffüs Derneği TÜSAD, kronik teneffüs yetmezliği olan hastaların oksijen tedavisi nedeniyle kullandıkları konsantratörlerin aylık elektrik sarfiyatının 144-230 kilowatt ortasında değiştiğine ve hastaların hayati ehemmiyete sahip bu aygıtlar nedeniyle artan faturaları ödemekte zorluk çektiğine dikkat çekerek, tedavilerin aksamaması için bu aygıtların harcadığı elektriğin faturadan düşürülmesi daveti yaptı.

Yeni yıl itibariyle elektrik faturalarında kademeli tarifeye geçilmiş, aylık 150 kilovatsaate kadar kullanım yüzde 50, üstü ise yüzde 127 artırımlı tarifeden hesaplanmaya başlamıştı. Şubat başında ise hudut 210 kw’a çıkarıldı. Türkiye Teneffüs Araştırmaları Derneği (TÜSAD), kronik teneffüs yetmezliği nedeniyle uzun vadeli oksijen tedavisi alan hastaların yaşadıkları bir mağduriyete dikkat çekmek emeliyle bir açıklama yayınladı.

Kronik teneffüs yetmezliği olan binlerce KOAH, kalp yetmezliği, astım, bronşektazi ve akciğer kanseri hastasının oksijen tedavisi için elektrikle çalışan konsantratör ismi verilen aygıtlar kullandığına dikkat çeken TÜSAD, şu değerli ihtarda bulundu: “Bu aygıtların günlük en az 16 saat kullanılması gerekiyor. Bu da en az elektrik sarfiyatı olan beş farklı aygıtın saatlik elektrik sarfiyatının 300-480 watt ortasında değişiyor. Bu aygıtlardan kaynaklı elektrik sarfiyatı 150 kilowatt’ın üzerine çıkıyor, bu da hastaların yüzde 152 fiyat artışından etkilenmesi manasına geliyor.”

KONSANTATÖR MASRAFI FATURADAN MUAF OLMALI

Elektrik fiyatlarındaki artışın hastaları sıkıntı durumda bırakacağını ve bu maliyetleri karşılamayan binlerce hastanın tedavisinin aksamasına neden olacağını belirten TÜSAD, “Kademeli elektrik faturalarına uygulanacak indirim sonunun 150’den 210 kilovata çıkarılması kararı alınmıştı. Lakin bu hastaların tertipli olarak bu aygıtı kullanmak zorunda oldukları unutulmamalı. Teneffüs doktorları olarak, bu aygıtları kullanan hastaların mağduriyetine dikkat çekmek istiyoruz. Bu mevzuyla ilgili olarak yetkilileri acil harekete geçmeye ve oksijen konsantratörü kullanan hastaların elektrik faturalarının tedavi için harcanan kısımdan muaf tutulması için acilen yasal düzenleme yapmaya davet ediyoruz. Bu tip hastaların tedavisinin aksamasının hayati sonuçları olacağını bilhassa vurgulamak istiyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir