Ekonomistler, TCMB’nin bu ayki toplantısından faiz değişikliği beklemiyor

Foreks Digital bünyesinde 1996’dan bu yana yüklü olarak iktisat haberlerini tarafsız bir biçimde kullanıcılarına ulaştıran ForeksHaber’in 19 ekonomistin iştirakiyle düzenlediği anket sonuçları açıklandı. Anket sonuçlarına nazaran ekonomistler TCMB’nin bu ayki toplantısından faiz değişikliği beklemiyor.

Yurt içi ve yurt dışı finansal piyasalar ile ilgili haberlerin yanı sıra yorum, teknik tahlil, anket ve raporlara anlık olarak ulaşılabilmesini sağlayan ForeksHaber, ‘TCMB Faiz Anketi” sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçları ekonomistlerin TCMB’nin bu ayki toplantısından faiz değişikliği beklemediğini ortaya koydu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Heyeti’nin (PPK) bu ayki toplantısına ait beklenti, haftalık repo faizinin yüzde 14,00 düzeyinde sabit tutulacağı tarafında oluştu.

Ankete katılan 19 ekonomistin tamamı faizin değiştirilmeyeceğini öngördü

2022 yıl sonuna ait varsayımda bulunan 9 ekonomistin medyan varsayımı yüzde 14,00 olurken, en az ve azamî beklentiler yüzde 9,00 ve yüzde 20,00 düzeyinde oluştu. Geçen ayki ankette 2022 sonu faiz beklentisi yüzde 14,00 düzeyinde bulunurken, iddialar yüzde 9,00-22,00 aralığında oluşmuştu.

TCMB, geçen yıl gösterge faizi Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında toplam 500 baz puan indirerek, yüzde 14 düzeyine çekmişti. Banka, Ocak ayında beklentilere paralel olarak faizde rastgele bir değişikliğe gitmemişti.

TCMB faiz kararı 17 Şubat Perşembe günü saat 14.00’te açıklanacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir