Yeşilay’ın yeni taşınabilir uygulaması “Bırakabilirsin” Sigarayı Bırakma Günü’nde ceplere inmeye başlıyor

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde tütün bağımlılığından kurtulma daveti yapan Yeşilay, sigarayı bırakmak isteyenler için T.C. Sıhhat Bakanlığı ile birlikte geliştirdiği Bırakabilirsin uygulamasını da tanıttı.

Yeşilay, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde sigarayı bırakma taşınabilir uygulaması Bırakabilirsin’i tanıttı. T.C. Sıhhat Bakanlığı ile birlikte geliştirilen uygulama, sigara bırakma amacının konulma etabından, yaşanan zorlukların raporlanmasına kadar pek çok kolaylık sağlıyor ve fiyatsız ruhsal takviyeye kadar her etapta takviye sağlıyor. Türkiye’de yaygın olarak tütün eseri kullanıldığını ve ölümlerin yüzde 26,6’sının tütün kullanımına bağlı nedenlerle meydana geldiğini belirten Yeşilay Genel Lideri Prof. Dr. Mücahit Öztürk; “Toplumu ve öncelikle gelecek jenerasyonları sigaranın zararlarından korumak hepimizin misyonu, bu çabayı daima birlikte sürdürmeliyiz. Yeşilay olarak bağımlılıklar konusunda dünyaya örnek proje ve faaliyetler yürütüyor, başarılı sonuçlar elde ediyoruz” tabirlerini kullandı. Tütün bağımlığından kurtulmak isteyenlerin yanında olduklarını belirten Öztürk,Dünyadaki pek çok uygulamanın en âlâ özelliklerini Yeşilay olarak kendi tecrübemizle birleştirdik. Bırakabilirsin taşınabilir uygulamasının sigarayı bırakmak isteyenlere çok kıymetli bir dayanak sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde tütün bağımlılığından kurtulma daveti yapan Yeşilay, sigarayı bırakmak isteyenler için T.C. Sıhhat Bakanlığı ile birlikte geliştirdiği Bırakabilirsin uygulamasını da tanıttı. Bırakabilirsin uygulaması, sigara bırakma maksadının konulması kademesinde yaşanan zorlukların raporlanmasına ve fiyatsız takviye müracaatına kadar pek çok kolaylık sağlıyor. Bırakabilirsin uygulaması sayesinde sigarayı bırakmak isteyen şahıslar bu süreci uygulama üzerinden takip edebiliyor ve muhtaçlık duyduklarında Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) klinik psikoloğuna bir tuşla ulaşabiliyor.

Bırakabilirsin uygulaması için bir kamu spotu hazırlayan Yeşilay, sinemada sigarayı bırakmanın değerini bir çocuğun ebeveynleriyle bağı üzerinden anlatıyor. Anne ve babanın öksürükleriyle başlayan sinemada çocuk onların sigarayı bırakmasını sağlamak için Bırakabilirsin uygulamasını buluyor. Rengarenk fotoğraflar ve bildirilerle ebeveynlerini memnun eden çocuğun davetine kulak veren ebeveynler, uygulama ile sigarayı bırakıyor. Sinema memnun aile karesiyle sona eriyor.

Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Bırakabilirsin uygulaması ile ilgili olarak “Bütün çocuklar doğuştan Yeşilaylı ve bu sebeple de tüm bağımlılıklara karşıdırlar. Anne ve babaların sigara bırakmalarında çocuklar kıymetli bir motivasyon kaynağı, biz de bu iç görüyle sinemamızı hazırladık” dedi.

Yeşilay, Bırakabilirsin uygulaması ile sigarayı bırakmak isteyenlerin yanında

Bağımlılıkların önlenmesi için pek çok çalışma yürüten Yeşilay, tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenlere de Bırakabilirsin ile fiyatsız takviye veriyor. Dünyadaki emsal uygulamalar incelenerek hazırlanan Bırakabilirsin, sigarayı bırakmak isteyenlere her türlü dayanağı sağlayacak formda tasarlandı. Bireylerin bağımlılıklardan kurtulmada takviyeye gereksinim duyabildiğini belirten Öztürk, “Dünyadaki pek çok uygulamanın en düzgün özelliklerini Yeşilay olarak kendi gücümüzle birleştirdik. Bu manada Bırakabilirsin uygulamasının sigarayı bırakmak isteyenlere çok değerli bir takviye sağlayacağını düşünüyoruz. Daha fazlasına gereksinim duyduklarında da her zamanki üzere onlara bir telefon kadar yakınız” dedi.

Kullanıcılar sigarayı bırakmadan evvel gaye tarih koyarak uygulamayı kullanmaya başlayabiliyor ve uygulama her gün bırakma hazırlıklarıyla ilgili tekliflerini paylaşıyor. Sigarayı bırakma anından itibaren ise sigara kullanımını tetikleyici hisler ve içme isteği takip edilerek kullanıcılara grafik olarak sunuluyor. Böylelikle şahıslar en çok hangi durumlarda sigara içme isteği duyuyorsa, o doğrultuda teklifler alabiliyor. Uygulama kapsamında sigarasız geçen gün sayısı ve sigara içmeyerek sağlanan ekonomiktasarruf bilgileri de yer alıyor. Kullanıcılar sigarayı bırakarak kazandıklarını taşınabilir uygulama üzerinden istatiksel olarak takip edip, muvaffakiyet günlüğü tutarak kat ettikleri basamakları toplumsal medyada paylaşabiliyorlar. Takviyeye gereksinim duyanlar ise fiyatsız Yeşilay Danışmanlık Merkezi İstişare Çizgisi 115’e kolay bir biçimde ulaşabiliyorlar.

Yeşilay, tütün bağımlılığıyla gayretini aralıksız sürdürüyor

Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) bünyesinde tütün danışmanlığı hizmeti de sunuluyor. YEDAM’da misyon yapan uzmanlar tarafından oluşturulmuş “Tütün Bağımlılığı Müdahale Programı” çerçevesinde sigara kullananlara fiyatsız dayanak sağlanıyor. 115 çizgisi ve bırakabilirsin taşınabilir uygulaması üzerinden Yeşilay Danışmanlık Merkezine çarçabuk ulaşılabiliyor.

1 asrı aşkın müddettir bağımlılıklarla çaba eden Yeşilay, tütün bağımlılığıyla çaba için pek çok proje hayata geçiriyor. T.C. Sıhhat Bakanlığı ile birlikte Sigarayı Bırak Hayatı Bırakma kampanyasını başlatan kurum, Yeşil Dedektör uygulaması ile ihlallerin önüne geçilmesi konusunda katkı sunuyor. Koronavirüs salgını periyodunda ‘Sigarayı bırakmanın tam zamanı’ kampanyasını yürüten kurum, sigarayı bırakmak isteyenlere uzaktan takviye sağlamaya da başladı. YEDAM istişare çizgisine bugüne kadar toplam 31 bin 944 tütün araması geldi. 8 bin 923 kişi ile de 26 bin 681 Kişisel Tütün Danışmanlığı görüşmesi yapıldı.

Çocuklar elektronik sigara kullandığında bağımlılık riski iki kat artıyor

Türkiye’de tütün bağımlılığına karşı istikrarlı bir uğraş yürütüldüğünü ve bu çabanın en değerli göstergesinin sigarayı bırakmak için adım atanların sayısındaki artış olduğunu belirten Öztürk, kelamlarına şöyle devam etti:

“Tütün sanayisi bu noktada büsbütün aldatıcı telaffuzlarla sigaraya alternatif elektronik sigaraya yöneliyor. Farklı pazarlama taktikleri ile tütün bağımlılığını yaygınlaştırma çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Bu eserler içeriğindeki birtakım kimyasal unsurlar en az sigaradaki kadar ziyanlıdır ve nikotin bağımlılığını tetikleyicidir. Bu nedenle buradaki tehlikeyi net bir halde görmemiz ve tütün bağımlılığı ile uğraşımızı bu riskleri de göz önünde bulundurarak sürdürmemiz değer taşıyor. Bu yıl DSÖ’nün global tütün salgınına yönelik raporunda birinci defa elektronik sigara ile ilgili bilgilere yer verildi. Satışı 32 ülkede yasaklı elektronik sigara eserlerine karşı tüm dünyada ortak bir strateji ve telaffuz üretilmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye her zamanki üzere bu mevzuda da başı çekiyor ve elektronik sigara eserlerine karşı en erken tedbir alan ülkeler ortasında bulunuyor. Lakin tekrar de bu eserlere karşı çok dikkatli olmamız gerektiği gerçeğini değiştirmiyor. Sigaranın yasak olduğu halka açık yerlerde elektronik sigara kullanılması, halka açık yerlerde tütün eseri kullanımını tekrar olağanlaştırma manasına geliyor. Ayrıyeten çocuklar elektronik sigara kullandığında, hatta denediğinde, gelecekte klâsik sigaraları kullanma olasılıkları iki kat fazla oluyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir