Yüz Yüze Arapça Kursu Nasıl İşler?

Arapça öğrenmeye karar verdiniz. Öğrenme sürecini bireysel olarak yürütmek Arapça’da biraz sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden bir kursa yazılmak en doğru karar olacaktır. Bu kurslar hem yüz yüze hem de online platform üzerinden verilmektedir. Online platform içinize sinmediyse yüz yüze kurslara kaydolabilirsiniz. Ya da sınıf ortamında daha etkili öğrenirim diyorsanız yüz yüze kurs tam size göre. Peki yüz yüze yapılan Arapça kursları nasıl işler?

Eğer öncesinde bir dil kursuna gittiyseniz Arapça kursunda da aynı mantık geçerlidir. Aradaki tek fark yazma derslerinin de eklenmesidir. Kurs kurlar üzerinden ilerlemektedir. Bu kurlar A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak kategorize edilmiştir. Her kurun belirli bir süresi bulunmaktadır. Bu süre genel olarak 2-3 ay ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca kur bitiminde mutlaka bir sınav yapılmaktadır. Başarılı olan öğrenciler bir sonraki kura geçmeye hak kazanırken başarısız olan öğrenciler ise kur tekrarına düşmektedir.

Arapça öğrenilmesi zor bir dil olduğundan dersler ve çalışmalar biraz yoğun geçmektedir. Fakat pes etmemek lazım. Mantığı kavradıktan sonra ilerleme hızlanacaktır. A1 ve A2 seviyelerinde temel okuma ve yazma bilgisi verilmektedir. Ayrıca kelime bilgileri verilerek Arapça gramere giriş yapılmaktadır. A2 kurunun sonlarına doğru ise konuşma dersleri başlamaktadır. B1 kuru artık Arapçayı kavramaya başladığınız kurdur. Konuşma dersleri ve gramere ağırlık verilmektedir. Yani bu kurda Arapça mantığını yavaş yavaş çözmeye başlayacaksınız. Bu yüzden B2 oldukça aktif ve hızlı geçecektir ve artık Arapça konuşabilir bir duruma geleceksiniz. Temel düzeyde anlama ve konuşma becerisi benim için yeterli diyorsanız B2’den sonra devam etmenize gerek yoktur. Çünkü C1 ve C2 kurları artık işin teknik bilgisini vermektedir. Bu yüzden ileri düzeyde Arapça bilmek isteyenler bu kurlara da katılmayı tercih edebilir. Gramer bilgisi daha yoğunlaşacak ve ayrıntılı hale gelecektir. Fakat mantık kavrandığı için bu kurlar da oldukça hızlı ilerleyecektir. C1 ve C2 kurlarından sonra akıcı olarak Arapça konuşabilme, dil bilgisi ve imla kurallarına hakim olabilme yeteneği kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir