Fotoğraf çektirdiğinizde yalnızca saçınız parlasın istiyorsanız saç ekimi tam aradığınız tahlil

Artık erkekler içinde bakımlı olmak yalnızca ayda bir defa berbere gidip traş olmaktan ibaret değil. Gün geçmiyor ki erkekler içinde yeni tahliller üretilmesin. Bunlardan en yaygın ve en süratli gelişeni ise saç ekimi.

Artık o kadar olağan ve kolay operasyonlar haline geldi ki günlük hayatınızı etkilemeden saç ektirmeniz mümkün.

Dünyayı tesiri altına alan saç ekimi operasyonunun kellik problemini büyük oranda tahlile kavuşturduğunu söyleyen Avrasya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Deniz YARDIMCI, husus hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Kimler saç ekimi yaptırabilir?

Dökülmüş ya da seyrelmiş saçların restore edilmesi gayesiyle yapılan bir medikal estetik uygulamasıdır. Kişinin kendisinden alınan dokunun diğer bir noktaya nakil edilmesi süreci olan saç ekimi, dünyada ve ülkemizde yaygın olarak uygulanmaktadır.

Yaş, hormonlar, ailesel kalıtımına bağlı nedenler üzere androjenik saç dökülmelerinde sıklıkla tercih edilen bir operasyondur. Bunun yanı sıra;

 • Yanık sebebiyle saçını kaybedenler,
 • Yüz germe operasyonu geçirenler,
 • Hastalıklar sebebiyle saçlarını kaybedenler,
 • Bayan tipi saç dökülmesi yaşayanlar.

Kimler saç ekimi yaptıramaz?

Bunu belirlemek için evvel şahsa kan testi uygulanır. Kan testinin sonucuna nazaran saç ekiminin şahsa uygun olup olmadığına karar verilir. Bu noktada belirleyici öge kişinin önemli bir sıhhat sorunu olup olmadığıdır. Şayet şahısta kalp, şeker, karaciğer yetmezliği, tansiyon üzere hastalıklar varsa saç ekimi uygulaması tercih edilmeyebilir. Bunun yanı sıra uygulanan anesteziye karşı alerjisi olanlara da uygulanmaz. En değerlisi de büsbütün kellik sorunu olan şahıslara saç ekimi operasyonu uygulanmaz.

Saç ekiminde başarıyı etkileyen ögeler nelerdir?

 • Nakil yapılacak alanın büyüklüğü,
 • Verici bölgedeki saçın sıklığı,
 • Bu bölgedeki saçın kalınlığı,
 • Bu bölgenin büyüklüğü,
 • Kişinin genel olarak sıhhati,
 • Süreci yapacak hekimin alanındaki uzmanlığı.

Saç ekimi süreci nasıl işler?

Saç ekimi operasyonu hastane ortamında, alanında uzman doktor ve hemşireler aracılığıyla yapılır ve yaklaşık 4-8 saat sürer. Lakin saç ekimi süreci yalnızca süreç sırasını kapsamaz öncesi, sırası ve sonrası vardır.

Saç ekimi öncesi;

Saç ekimi operasyonunun muvaffakiyete ulaşmasında tabibin uzmanlığı kadar kişinin gösterdiği özveride değerlidir. Bu durum hazırlık evresinde daha da ehemmiyet taşır. Örneğin saç ekimi öncesi hastanın hekiminden habersiz ilaç almaması gerekir. En az 1 gün sigara ve alkol kullanmamalıdır. Operasyon günü hafif yemekler tercih edilmeli, giyilip çıkarılması kolay kıyafetler giyilmelidir.

Operasyon öncesinde şahsa kan testi uygulanır. Bu biçimde muhtemel riskler evvelce tespit edilir. Şeker düzeyi, Hepatit B, C üzere birçok noktada araştırmalar yapılır. Test sonuçları uygun olduğu takdirde saç ekimi için bir mahzur kalmaz. Sonrasında saç ekiminin planlanmasına geçilir. Planlamanın yanlışsız yapılması için saç ekimi yaptıracak kişinin saçını kestirmemesi gerekir. Tabip planlama dahilinde kişinin donör bölgesi, kelleşme düzeyi üzere kriterleri kıymetlendirir. Kişinin yüz sınırlarına en uygun alın çizgisini belirler. Sonrasında ise kişinin saçı tıraş edilir ve hasta operasyona alınır.

Saç ekimi sırasında;

Bir aygıt yardımıyla kanallar açılır. Açılan kanalların derinlikleri greft uzunluğu ile eşit olmalıdır. Eşit olmadığı takdirde greft cildin üst yüzeyinde kalabilir. Ekilen greftlerin kalınlığı ile kanalların kalınlığı ile tıpkı olmalıdır. Aksi durumda sonuç istenildiği doğal olmaz.

Saç ekimi sonrasında;

Operasyon sonrasında saç ekiminin gerçekleştiği bölgede kırmızı renkte kabuklanmalar yaşanması doğal bir tepkidir. Gün çok baş yıkandığı takdirde bu sorun giderilebilir. 5 gün içinde kabuk sorunu ortadan kalkar. 15 -60 gün ortasında ekilen saçlar dökülmeye başlar. Yeni saçların çıkması ve şahısta gözle görülür değişiklikler 3. ay ile başlar. Sürecin tam olarak sonuç vermesi ise 6 ila 12.aylar ortasında gerçekleşir.

Süreç sonrasında dikkat edilmesi gerekenler;

 • Operasyonu takip eden 48 saat boyunca ekim yapılan bölgeye temas edilmemesine çok itina gösterilmeli,
 • Gece uyurken muhtemel sürtünmeleri önlemek için dikkat edilmeli, küçük ve sert bir yastık kullanılmalı,
 • Kıyafetleri giyip çıkarırken saç ekimi yapılan bölgeye ziyan gelmemesi için daha çok geniş yakalı, fermuarlı giysiler tercih edilmeli,
 • Birinci 15 gün saça süreç yapmaktan kaçınılmalı,
 • Süreç yapılan bölgeye ziyan verecek sporlara en az 45 gün sonra başlanmalı,
 • Yıkama sürecinden sonra saça katiyen havlu değdirilmemelidir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir