“Dursun İstemez” İnegöllü Sanatseverlerle Buluştu


Erzurum Kent Tiyatrosu tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla hazırlanan “Dursun İstemez” isimli tiyatro oyunu İnegöllü sanatseverlerle buluştu. Aile hayatı ve aile yapısını husus alan 2 perdelik güldürü oyunu hem güldürdü hem de aile ismine değerli iletiler sundu.

İnegöl Belediyesi’nin Mart ayı kültür sanat aktiflikleri kapsamında Erzurum Kent Tiyatrosu tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla hazırlanan “Dursun İstemez” isimli yetişkin tiyatro gösterisi ilçe halkıyla buluştu. Direktörlüğünü Semih Yetimoğlu’nun yaptığı oyuna, ilçe halkının ilgisi ağır oldu. Belediye Lideri Alper Taban’ın da izlediği oyun hem güldürdü hem de bozulan aile yapısına dikkat çekerek iletiler verdi.

“AİLE YAPISI GÜÇLÜ OLAN MİLLETİN, DEVLET YAPISI DA GÜÇLÜ OLUR”

Cuma akşamı 20.00’da İnegöl’de kültür sanatın merkezi haline gelen Beşinci Mevsim Kültür Sanat Merkezinde sahnelenen oyunda, düzmece bir avukatın palavra, sahtekarlık ve riya ile insanların ömür ümitlerini nasıl çaldığı, darmadağın olan bir ailenin çöküşü anlatıldı. Kızının yaşama dair iletileri ve feryatları, dolandırılan insanların insanlığa ibret olacak iletileri, aile içinde jenerasyon çatışması, batıya özenti tahribatı, ailenin ehemmiyeti ve öze dönüş hususları oyun içerisinde ele alındı. “Aile yapısı güçlü olan milletin devlet yapısı da çok güçlü olacaktır; zira aile toplumun özüdür” iletisinin verildiği oyunda, manevi kıymetlerini kaybeden ve aile yapısı çöken ülkenin manevi çöküşünün de süratli olacağına dikkat çekildi. Oyun içerisinde başlarda sadece aile ortamlarında yaşanan dejenerasyon, vakitle toplumun tüm kısımlarına yayılır. Sevgi hürmet ve sadakat yerine kıskançlık, ikiyüzlülük üzere makûs davranışlar ortaya çıkar. İtimat, adalet, şefkat ve merhamet körelince bireylerin bir ortada huzur ve barış içinde yaşamaları da imkansızlaşır.

KÜLTÜR AKTİFLİKLERİ DEVAM EDECEK

2 perdelik oyunun sonunda, Lider Alper Taban da sahneye çıktı. Kısa bir selamlama konuşması yapan Alper Taban, “Gösterdikleri performanstan ötürü tüm oyuncu grubunu tebrik ediyorum. Erzurum Kent Tiyatrosunun emeklerine sıhhat. Oyunun sonunda da aile yapısına ithafen çok kıymetli iletiler vardı. Aile bütünlüğünü koruma etmemiz lazım. İnsan münasebetini, içtimai hayat içerisindeki beşeri alakaları geliştirmemiz lazım ve beşere yakışır bir hayat yaşamamız gerektiğine inanıyorum. İnşallah Mart ayında çok keyifli sunumlarımız olmaya devam edecek. Devamında Ramazan ayında da hoş programlarla değerli hemşerilerimizi buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.