Foçalılardan Savaşa Hayır Daveti


İzmir’in Foça İlçesi’nde vatandaşlar Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini protesto ederek “Savaşa Hayır” sloganları attılar. Yapılan basın açıklamasında “dünyanın gözü önüde Ukrayna topraklarında Ukrayna halkına karşı, aslında tüm dünyaya karşı İnsanlık Kabahati işlendiğine” dikkat çekildi.

Foça Kent Konseyi’nce düzenlenen basın açıklamasına Kent kurulu üyelerinin yanısıra, kimi STK temsilcileri ve vatandaşlar da katıldı. Katlımcılar “Barışta ısrarcıyız”, “Barış Özlemimizdir” , “Barış Herkes İçindir”, “Bütün Halklar Kardeştir”, “Savaşa Hayır” yazılı dövizler açtılar.

KAYBEDENLER FAKİRLER BAYANLAR VE ÇOCUKLAR

Foça Kent Kurulu Etraf Çalışma Kümesi temsilcisi Damla Çağlı okuduğu basın açıklamasında;Savaşı, yaşanılan pandemi sürecinin yaraları şimdi sarılmamışken güç ve silah monopollerinin çıkarları için yaptıkları bir güç gösterisi olarak niteledi. Damla Çağlı; “Kuzey komşularımız Rusya ile Ukrayna ortasında NATO’nun kışkırtmasıyla gerilen münasebetler 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın Ukrayna topraklarına açık işgal teşebbüsü ile savaşa dönüşmüştür. Bu savaş yaşanılan pandemi sürecinin yaraları şimdi sarılmamışken güç ve silah monopollerinin çıkarları için yapılan bir güç gösterisidir. Bu güç gösterisini sürdüren kapitalizm yanlısı tarafların çıkar çatışmasındaki en büyük kaybedenler ise fakirler, işçiler, gençler, bayanlar ve çocuklardır. Kendi çıkarları için insanlığa kıyan bu sistem; dünyanın önünde Ukrayna topraklarında Ukrayna halkına karşı, aslında tüm dünyaya karşı “İnsanlık Suçu” işlemektedir. Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün birinci sefer 20 Nisan 1931’de Millete Beyannamesi’nde lisana getirdiği üzere “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” unsuru dünyada olabilecek rastgele bir karmaşanın herkese ziyan verebileceğini, bu yüzden de milletlerin öteki milletlerin meselelerine kayıtsız kalamayacağını söz eden Atatürk’ün bütünleştirici prensiplerindendir. Bu özdeyiş en geniş ve yaygın manasıyla teknik bir tabir olan “Kollektif Güvenliği” milletlerarası barışın korunmasını ve devamlılığını söz eder. Bu dünyaya kapitalizmin arayışı olan savaşın değil, birliğin ve barışın hakim olmasını istiyoruz. Savaşa karşı duran milyonlarca barışseverin davetine sessimizi katarak “Bu İnsanlık Kıyımına Son, Savaşa Hayır “ diyoruz” dedi.

Basın açıklamasının akabinde iştirakçiler “Savaşa Hayır” sloganları attılar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.