Kilo Vermek Astım Hastalığı İle Başa Çıkmayı Kolaylaştırıyor


Bedenimizde artan yağ dokusunun astımın şiddetini arttırdığı ve astım denetimini bozduğu tabir eden Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Üyesi Doç. Dr. Zeynep Çelebi Sözener “Diyet müdahalesi obez hastalarda astım denetimini sağlıyor ve ömür kalitesini iyileştiriyor” dedi.

Bedenimizde artan yağ dokusunun astımın şiddetini artırdığını ve astım denetimini bozduğunu biliyor muydunuz? Akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığı olan astım, obezitesi olan hastaların tabip ve diyetisyen nezaretinde kilo vermeleri ile denetim altına alınabiliyor.

Tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük üzere belirtilerle kendini gösteren hastalığın dünyada yaklaşık 300 milyon şahısta bulunduğu iddia ediliyor. Ülkemizde de yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastası. Astımın görülme sıklığı ise yıllar içinde giderek artıyor.

Diyet, obez olan astım hastalarının hayat kalitesini yükseltiyor!

Astım tedavisi sürecinde sağlıklı beslenme, hastalığın seyrini olumlu etkiliyor. Ankara Üniversite’sinin diyete bağlı kilo kaybının astım üzerindeki tesirlerini kıymetlendiren araştırmasına nazaran, diyet yapan astımlı hastaların öksürük ve nefes darlığı yakınmaları azalıyor. Araştırmanın sonuçları hakkında bilgi veren Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi (AİD) Doç. Dr. Zeynep Çelebi Sözener şunları söyledi:

“Araştırmamızda astımlı toplam 55 obez hastayı değerlendirdik. Bir kümeye kilo verdirici diyet uygularken başka kümeye olağan beslenme uyguladık. Diyet kümesine 3 ana öğün ve 3 orta öğünden oluşan 10 haftalık bir diyet programı verdik ve iştirakçilerin teneffüs işlevlerini ölçtük. Bu enerjiyi sınırlayıcı diyetin akabinde, iştirakçilerde toplam beden tartısı, toplam beden yağı, bel etrafı üzere bulgular başka kümeye nazaran değerli ölçüde azaldı. Kaydedilen düşüşle de irtibatlı olarak, astımlı hastalarda değerli gelişmeler kaydedildiği gördük.”

Diyet yapan astımlı hastaların öksürük ve nefes darlığı yakınmalarının seyrekleştiği belirten Doç. Dr. Zeynep Çelebi Sözener, “Hastaların gece uyanmalarının eskiye nazaran azaldığını, teneffüs kapasitelerinin arttığını, ömür kalitelerinin düzeldiği saptadık. Diyet müdahalesi obez hastalarda astım denetimini ve hayat kalitesini iyileştirdi” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.