İzmit’e Hayat Katan Çalışmalar: 91,4 KM Altyapı Yapıldı


Hayata ve beşere dokunan hizmetler yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) İSU Genel Müdürlüğü, 2021 yılı yatırım programı kapsamında, İzmit ilçesinin çeşitli mahallelerinin kesintisiz içme suyu muhtaçlığını sağlamak ve altyapı sorunlarını gidermek için, 66,4 milyon lira harcama yaparak, 91,4 km uzunluğunda içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu çizgisi, dere ıslahı, içme suyu depoları, foseptik kuyuları, terfi merkezleri ve üstyapı çalışmaları gerçekleştirdi.

16 MAHALLEDE ÇALIŞMA
Sanayi ile birlikte daima gelişen kentin içme ve kullanma suyu muhtaçlığını karşılamak, altyapı eksikliği belirlenen bölgelerin sağlıklı altyapıya kavuşturulması için 2021-2022 yılı yatırım programı kapsamında Kocaeli genelinde altyapı ve üstyapı çalışmaları yapılıyor. İlçe ilçe yatırım çalışmalarını sürdüren KBB İSU Genel Müdürlüğü, 2021 yılı sonu itibariyle 371 bin nüfusu aşan İzmit ilçesine bağlı Cumhuriyet, Çubuklubala, Çayırköy, Yassıbağ, Kadıköy, Sanayi, Mehmet Ali Paşa, Kaynarca, Düğmeciler, Bağlıca, Balören, Akmeşe Cumhuriyet, Sultaniye, Alikahya Atatürk, Alikahya Fatih, Yürüyüş Yolu (Karabaş-Kemalpaşa) mahallelerinde çalışmalar yaptı. Çeşitli cadde ve sokaklarda gerçekleştirilen çalışmalarda; 55 bin 151 metre uzunluğunda içme suyu sınırı, 24 bin 562 metre uzunluğunda kanalizasyon sınırı, 11 bin 486 metre uzunluğunda yağmursuyu sınırı ile 240 metre uzunluğunda dere ıslahı olmak üzere toplam 91,4 km uzunluğunda altyapı çalışmaları gerçekleştirildi.

SU DEPOLARI, FOSEPTİK KUYULARI
İzmit ilçesinde altyapı çalışmalarının yanı sıra kırsal mahallelerin kesintisiz içme ve kullanma suyu gereksinimi için yeni depo inşaatları da yapıldı. Yapılan çalışmalarda; Kaynarca’da 100 m3, Ortaköy’de 100 m3 ve Kurdere’de 100 m3 kapasiteli prekast depo inşa edilerek işletmeye alındı. Gündoğdu mahallesinde betonarme olarak inşa edilen 2000 m3 kapasiteli deponun çalışmaları sürüyor. Öte yandan kırsal mahallelerin atık sularının toplatılması için Sultaniye’de 500 kişilik, Balören ve Dağköy mahallerinde 250 kişilik olmak üzere 3 adet fosseptik kuyusu inşa edilerek bölge halkının hizmetine alındı.

ÜSTYAPI ÇALIŞMALARI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İzmit ilçesinde yaptığı altyapı çalışmaları nedeniyle bozulan yollarda üstyapı çalışmaları da gerçekleştirdi. Hafriyat alanlarının çökme süreçlerinin tamamlanmasının akabinde çeşitli bölgelerde toplam 15 bin 46 ton asfalt serim ve asfalt yama ile bin 340 metrekare parke ve bordür çalışmaları yapıldı. Altyapı ve üstyapı çalışmaların tamamlanması ile birlikte çalışma yapılan cadde ve sokaklar sorunlardan kurtulmuş oldu.

66,4 MİLYON LİRA HARCAMA
İSU Genel Müdürlüğü, İzmit ilçesine kıymet katan altyapı ve üstyapı ile içme suyu deposu, foseptik kuyusu, dere ıslahı, terfi merkezi üzere çalışmalar için toplam 66 milyon 404 bin 280 lira harcama yaptı. 2022 yılında yatırımlarını sürdüren Kurum, ilçeye bağlı 31 mahallede altyapı çalışmaları gerçekleştirecek. Yapılacak çalışmalarda toplam 144 km altyapı sınırı, sulama suyu sınırı, dere ıslahı, 11 adet içme suyu deposu, fosseptik kuyuları, içme suyu terfi merkezleri ile Akmeşe Modüler Atıksu Arıtma Tesisi’nin ileri biyolojik tesis haline getirilmesi çalışmaları gerçekleştirecek. Çalışmalar için yaklaşık 60 milyon lira yatırım hedeflendi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.