Akbank Sanat’tan Yeni Stant: Dijital Sanatta Artık: Alternatif Gerçeklikler + NFT


Kurulduğu günden itibaren ülkemizin sanat dinamiğini hareketlendiren ve sanatın farklı disiplinlerinde memleketler arası projelere yer veren Akbank Sanat, 1 Mart – 7 Mayıs 2022 tarihleri ortasında “Dijital Sanatta Artık: Alternatif Gerçeklikler + NFT” standına mesken sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Zeynep Arınç’ın üstlendiği stant; sanat, teknoloji ve toplum üzerine odaklanan yaratıcı fikirlere ve uygulamalarına hayat veren sanat yapıtlarına, günümüz sanat dünyasını meşgul eden husus başlıklarına yer verirken sanatseverlere heyecan verici bir sanat alanı yaratmayı amaçlıyor. Stantta son periyotlarda sanat dünyasının en çok konuşulan gelişmelerinden NFT’ler üzerine bir kısım de yer alıyor. Stantta görsel sanatlar, ses sanatı, karmaşık bilgilerin temsili, artırılmış gerçeklik ve sürükleyici ortamlar üzerine dijital teknolojiler kullanarak çalışan sanatkarların yapıtlarının yanı sıra farklı usulleri ve sanatsal araştırmaları da bir ortaya getiriliyor.

Stantta yer alan NFT yapıtların kürasyon danışmanlığını Doç.Dr.Selçuk Artut üstleniyor. Standa eşlik eden NFT ve Blok-Zincir Üzerine Konuşmalar başlıklı konuşma serisi; Alternatif Gerçeklikler ve NFT mevzularını objektif bir yaklaşımla ele alırken, farklı bakış açıları ve sanatsal görüşlerin merceği altında mevzunun derinliklerine inmeyi amaçlıyor. Stantta yer alacak konuşmalar, Akbank Sanat web sitesinde ve Youtube kanalında yayına alınacaktır.

Küratör Zeynep Arınç stant ile ilgili değerlendirmelerinde şöyle diyor:

“Artık hiçbir şey eskisi üzere değil. Leonardo da Vinci‘nin Vitruvius Adamı’ndan çok uzaktayız. Vitruvius Adamı 15. yüzyılda Leonardo’nun günlüklerine çizildiğinden beri, insanın hem kendisiyle hem de kainatla olan bağlantısı farklı bir boyut kazandı. İnsanın teknolojiyi şekillendirirken, teknolojinin de onu şekillendirdiğine tanıklık ediyoruz. Yaşama, düşünme, olma biçimlerimiz süratle değişirken hayatımızda yeni bir evreye girdiğimizi hepimiz hissediyoruz ve adapte olmak için daima güncelleniyoruz, gelişiyoruz ve öğreniyoruz.

Dijital sanattan bahsederken, köklerinde Kavramsal Sanat, Dada, Fluxus ve Kinetik Sanatın izlerine rastladığımızı hatırlamalıyız. Sanat teorisyeni, küratör ve eleştirmen Christiane Paul, bilhassa Marcel Duchamp’ın yapıtlarının dijital sanat alanında son derece tesirli olduğunu ve sanatkarın birçok yapıtında gördüğümüz objeden kavrama geçişin, sanal objenin öncülü olarak görülebileceğinden bahseder. Duchamp’ın hazır objeleriyle birçok dijital sanat yapıtında hazır/kopyalanmış imgelerin kullanılması ve şahsileştirilmesi de kavramsal açıdan benzerlikler taşırlar.

Sanatta etkileşim ve sanallık kavramları üzerine sanatkarlar aslında yıllardır çalışmalar yürütüyorlar. Öncü örnekler ortasında; Marcel Duchamp’ın 1920’de Man Ray’in yardımıyla gerçekleştirdiği, izleyicileri aygıtı açmaya ve ondan makul bir uzaklıkta durarak yapıtı deneyim etmeye davet eden optik deneyi Döner Cam Plakalar (Hassas Optik) / Rotary Glass Plates (Precision Optics), elektrikle çalışan birinci kinetik heykel örneklerinden, hareketli ve yansıtıcı yüzeyleri ışık huzmesiyle etkileşime girince bir dizi görsel efekt üreten László Moholy-Nagy’nin 1930 tarihli yapıtı Light Prop for an Electric Stage (Elektrik Sahnesi için Işık Pervanesi), Alexander Calder’in heykelde ihtilal yaratan ve boşlukta süzülen Taşınabilir’leri, Jean Tinguely’nin 1955-1959 yılları ortasında üzerinde çalıştığı ve sanatçı-sanat eseri-izleyici rollerini sorguladığı, sanat yapıtı üreten Métamatic makinaları ve Nicolas Schöffer’in mühendislerle birlikte çalışıp 1956 yılında prömiyerini Maurice Bejart bale topluluğu performansı eşliğinde yapan, etrafındaki ses, ışık, renk ve hareketlerine reaksiyon veren insan boyutlarındaki sanat dünyasının birinci sibernetik heykeli CYSP 1 (Sibernetik Mekânsal-dinamik / Cybernetic Spatiodynamic) sayılabilir.”

2020 yılında hazırlanan ve Youtube’da yayına alınan Dijital Sanatta Artık başlıklı konuşma serisi, bu alanda çalışan, düşünen, üreten ve yapıtlarını yakından tanıdığımız sanatkarlardan kendi sanatsal seyahatlerini, ilham kaynaklarını, yapıtlarını, yeni bahis başlıklarını, şimdiki projelerini, genç sanatkarlara tekliflerini ve bu devir sonrasında sanat dünyasında nasıl gelişmeler beklediklerine yer vermişti. Akbank Sanat Youtube kanalında yayınlanan seri, günümüz dijital sanatının içinde bulunduğu “AN”ın bir fotoğrafını çekiyor ve bir bellek oluşturma vazifesini üstleniyordu. Dijital Sanatta Artık konuşma serisi bu sene yoluna bir stantla devam ediyor.

Zeynep Arınç kelamlarına şu eklemeyi yapıyor: “Akbank Sanat bir okul üzeredir, birçoğumuzun yolu kesinlikle oradan geçmiştir. Tüm stantlarında, konserlerinde, etkinliklerinde; genç sanatkarları ön plana çıkarmaya ve sanatın gelişimini desteklemeye ihtimam gösterir. Bu stantla hem sanatseverlere bir stant ve bir konuşma serisi hazırladık, hem de sanat dünyasının “yeni” üyelerine, vizyonerlerine ve düşünürlerine bir selam verdik.”

Dijital Sanatta Artık: Alternatif Gerçeklikler + NFT

1 Mart – 07 Mayıs.2022

Küratör: Zeynep Arınç

Danışman: Selçuk Artut

Sanatkarlar: aliottoman (Nura Aliosman), Alp Tuğan, Burak Beceren, Burak Şentürk, Can Büyükberber, Candaş Şişman, Dist Collective, Dolce Paganne, Ecem Dilan Köse, Elif Varol Ergen, Haydiroket, Juki, Kien, Kübra Su Yıldırım, Mekazoo (Derin Çiler), Mert Tugen, Osman Koç, Ozan Türkkan, Selçuk Artut, Selin Çınar, Tolga Tarhan, VAMK (Uçman Balaban), Yağmur Uyanık, Yiğit Yerlikaya

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.