Van Büyükşehir Belediyesi, dağcılık turizminin gelişmesi ismine yürüttüğü çalışmalarını sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en yeterli dağcılık rotalarına sahip Van Gölü Havzasını dünyaya tanıtmak ve dağcıların kente gelmelerini sağlamak için çeşitli aktiviteler düzenliyor.

Bu kapsamda Kültür Toplumsal İşler Dairesi Başkanlığı, kültür ve tabiat yürüyüşü aktiflikleri kapsamda Kosova Arnavutluk ve İstanbul’dan gelen dağcıları Van’da ağırladı. 3 bin 537 metrelik Artos Dağına olumsuz hava şartları ve çığ nedeniyle tırmanamayan dağcılar hava ve yer şartlarının yeterli olduğu 2 bin 900 metre yüksekliğindeki Kevenli dağına tırmanmaya karar verdi.

Üst Bakraçlı (Yedi Kilise) rotasından Büyükşehir Belediyesi Dağcılık Antrenörü Erhan Çalışkan rehberliğinde tırmanışa başlayan dağcılar, güçlü kurallar altında 6 saatte tepeye ulaştı.

Dorukta Kosova, Arnavutluk ve Türkiye bayrağı açan dağcılar zafer pozu verip eşsiz Van görünümünün fotoğraflarını çektiler.

Van coğrafyasının eşsiz hoşlukta dağlara sahip olduğunu söyleyen dağcılar “Van dağcılık turizmi için çok uygun rotalara sahip. Hem yaz hem de kış tırmanışlarına uygun. Dört mevsim tırmanış ve yürüyüş yapabilirsiniz. Ben tüm tabiat ve dağcılık tutkunlarını bu hoşlukları görmeleri için Van’a davet ediyoruz. Ayrıyeten bu hoşlukların ortaya çıkmasında uğraş sarf eden Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyoruz” dediler.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir