Kiralarsin’dan karbon nötr teslimat uygulaması

Kurum içi girişimcilik projesi olarak hayata geçen ve QNB Finansbank’tan bütçe takviyesi alan Kiralarsin, sürdürülebilirlik alanında çalışmalar yürüten Semtrio Sürdürülebilirlik ile iş birliği yaparak çevreci kargolama dönüşümünü destekliyor. Kiralarsın.com, birinci alınan siparişten itibaren teslimatta ortaya çıkan karbonu nötrleyerek sürdürülebilir bir teslimat sürecini kullanıcılarına sunuyor.

Elektronik aygıtları satın almaya alternatif bir sistem olan kiralarsin, kullanıcılarının gereksinimleri olan elektronik aygıtları, kendileri belirledikleri mühletlerle istedikleri üzere kiralayabilmesine ve böylece elektronik atıkların azaltılmasına yönelik bir tahlil sunuyor. Yeni bir teşebbüs olarak hayata geçen Kiralarsın.com, e-ticaret bölümünde dünyadaki kaynakların verimli kullanımı sağlayan ve etraf kirliliğini önleyici teslimat çalışmaları uygulayan Türkiye’deki birinci e-ticaret şirket oldu.

Birinci siparişten teslimat süreçlerinin tümünde ortaya çıkabilecek karbon emisyonunu nötrlemek ismine çalışmalar yürüten Kiralarsın.com, Semtrio iş birliği ile eser taşıması sırasında salınan karbonu hesaplıyor ve bilgiler doğrultusunda ortaya çıkan ölçü kadar karbon emisyonunu sürdürülebilir proje takviyeleri ile nötrlüyor.

Kiralarsın’dan kiralanan her eserin kullanıcıya teslim edilmesi ve teslim alınması sırasındaki lojistik faaliyetlere bağlı olarak salınan karbon emisyonu, uzaklık, eser tartısı ve araç bilgilerine nazaran hesaplanıyor. Atmosfere salınan bu karbonu “Gold Standard” üzere global geçerliliği olan sertifika programlarından projelere verilen dayanaklarla nötrleniyor.

Kiralarsın.com’un kullanıcıları, aygıtları satın almak yerine kiralayarak hem tasarruf edebiliyor hem de yeni eserlerin üretiminde kullanılacak işlenmemiş kaynakların korunmasına yardımcı olarak daha az elektronik atık üreterek büyük boyutlara ulaşan çevresel kirliliği önleyebiliyor. QNB Finansbank’tan da bütçe dayanağı alarak pilot bölge olan İstanbul’da faaliyete başlayan Kiralarsin, yıl içinde en fazla birkaç kere gereksinim duyulan; drone, su altı kamerası ya da PlayStation, paklık robotu, akıllı saat üzere aygıtları ise satın almadan evvel bir mühlet kiralayarak deneme imkânı sunuyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir