Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda Başbakanı Rutte ve Avusturya Cumhurbaşkanı Bellen ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

Hollanda Başbakanı Rutte ile görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’ya atakları başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ve Türkiye-Hollanda münasebetleri ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya-Ukrayna ortasında acil ateşkes tesis edilmesi için uğraş göstermeyi sürdürdüklerini, Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Hollanda Başbakanı’ndan Ukrayna’ya dayanak konusunda “Türkiye ile omuz omuza” paylaşımı

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Ukrayna’ya dayanak konusunda “Türkiye ile omuz omuza” olduklarını bildirdi.

Rutte, toplumsal medya hesabından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ait şu paylaşımda bulundu:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile az evvel Ukrayna’daki son gelişmeleri konuştuk. NATO müttefikleri olarak ülkelerimiz, Rusya’nın işgalini şiddetle kınama ve Ukrayna’ya dayanak konusunda omuz omuza duruyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya Cumhurbaşkanı Bellen ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Avusturya Cumhurbaşkanı Bellen ile görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve Türkiye-Avusturya alakaları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya-Ukrayna ortasında ateşkesin sağlanması, barışın yine tesis edilmesi ve insani durumun güzelleştirilmesi için ellerinden gelen tüm uğraşı gösterdiklerini belirtti.

Türkiye-Avusturya bağlarının her seviyede gelişme kapasitesine sahip olduğunu tabir eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya’da yaşayan Türklerin iki toplum ortasındaki bağın gelişimine büyük katkı yaptığını lisana getirdi.

Son gelişmelerin, Türkiye’nin, Avrupa’nın güvenliği bakımından ne derece kıymetli olduğu gerçeğini bir sefer daha ortaya koyduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği ile münasebetlerde, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerine başlamak ve vize serbestisi sürecinde ara almak dâhil somut ve manalı adımlar atılmasını beklediklerini kaydetti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir