Ulusal Gayret Müzesi’nin Projesi Son Kademede

Manisa Büyükşehir Belediye Lideri Cengiz Ergün öncülüğünde, Büyükşehir Belediyesi ile Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Stant Salonu ortasında kalan alanda yapılması planlanan Manisa Ulusal Uğraş Müzesi projesinde son kademeye gelindi. Lider Cengiz Ergün’ün de yakından takip ettiği projenin son evreleri toplantıda değerlendirildi. Temel çalışmalarının başlamasının planlandığını belirten Lider Ergün, müzenin Cumhuriyetin 100’üncü yılında açılışının gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini lisana getirdi.

1919 ve 1922 yılları ortasında Manisa’ya yaşanan elim olayların dokümanlarının yer alacağı, Ulusal Uğraş esnasında yaşanılanların gerçek doküman ve somut örneklerinin sergileneceği Manisa Ulusal Çaba Müzesi projesinde son kademeye gelindi. Büyükşehir Belediyesi ile Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Stant Salonu ortasında kalan alanda yapılması planlanan proje için Büyükşehir Belediye Lideri Cengiz Ergün başkanlığında kıymetlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya, Lider Danışmanı Azmi Açıkdil, İmar ve Şehircilik Dairesi Lideri Ünsel Gökçe ile proje kümesi yer aldı. Toplantıda, müze için hazırlanan projenin son evrelerini içeren sunum gerçekleştirildi. Cumhuriyetin yüzüncü yılında Manisa’ya Ulusal Çaba Müzesi kazandırmak için ağır gayret sarf ettiklerini belirten Lider Ergün, “Kahraman atalarımızın anılarını Manisa’nın her köşesinde yaşatmak için çalışıyoruz. Ulusal Uğraş Müzesi’nde de yaz aylarında çalışmalara başlayıp, müzemizi Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında açılışını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” sözlerini kullandı.

Gerçek Dokümanlar ve Somut Örnekler Sergilenecek

Toplantıda yapılması planlanan müze ile ilgili bilgiler de paylaşıldı. Manisa Tarihi’nin günümüz ve gelecek jenerasyonlara aktarılmasının hedeflendiği Manisa Ulusal Çaba Müzesi’nde 1919 ve 1922 yılları ortasında yaşanan elim olayların dokümanları yer alacak. Ayrıyeten ulusal gayret esnasında yaşanılanların gerçek doküman ve somut örnekleri sergilenecek. Manisa Tarihi açısından büyük bir kıymete sahip olacak olan Manisa Ulusal Gayret Müzesi, kent belleği ve tarih açısında da akıllarda yer edinecek.

Ulusal Uğraş Kahramanlarının Gayretleri Yaşatılacak

Müzenin farklı kısımlarda Şehzadeler Kenti Manisa’daki Osmanlı yapıtlarında sıkça kullanılan tuğla materyal ile yapılacağı, yer yer taşıyıcı betonarme kullanılacağı tabir edildi. Müzenin her bir kısmında hüznün, umudun, Ulusal Gayret Kahramanlarının gayretlerinin yaşatılacağı belirtilirken, Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İlk Amacınız Akdeniz’dir’ komutuyla sevincin yaşatılacağı 6,5 metre yüksekliğinde 60 metre genişliğinde bir panorama resmedileceği kaydedildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir