Metaverse Konuşuyorsak Devir Öğrenme ve Öğrendiklerini Adapte Etme Periyodu – Bahar Üner Anahmias Paylaşıyor

Digibranding kurucu ortağı Bahar Üner Anahmias Toplumsal Medya İrtibatı konusunda ipuçları verdi. 8 Ocak 2022 cumartesi günü yaptığı eğitimde gelişime inanan ve markasına yatırım yapmak isteyen bayan girişimcilerle bir ortaya gelen Bahar Üner Anahmias toplumsal medyada paylaşım yapmak ile ilgili ipuçlarını paylaştı.

Pandemi yüzünden daha da hızlanan dijital çağla ilgili konuşan Bahar Üner Anahmias

“Devir öğrenme ve adapte olma zamanı. Gelişen teknolojiye adapte olup, çabucak de işimize yansıtmamız lazım. Ben pazarlama mesleğimde geçirdiğim yılların üzerine Dijital Pazarlama ve Teknoloji mevzularını ekleyeli çok oldu. Ancak öğrenme bitmez. Öğrenme hayat uzunluğu süren bir seyahattir. Hele ki bu periyotta Metaverse’den bahsediyoruz, AR, VR teknolojilerine adapte olmaya çalışıyoruz, o vakit dijitalde hayatta kalmayı öğrenmeliyiz. Hayatta kalmak için de yenilikleri öğrenmeliyiz. Öğrenmek yetmez, işimize de uygulamalıyız.

Bu öğrenme seyahatinde bilhassa bayanların daha meraklı ve daha uygun öğrenciler olduğunu gözlemliyorum. Son devirde Bilgi Girişimcileri arttı. Bilgi Girişimcilerinin kurslar ürettiğini, etraflarına bilgilerini aktardığını görüyoruz. Udemy üzere platformlarda olabiliyor bu, Zoom üzere ekran karşısına geçerek de. Bu periyotta yüz yüze irtibat azaldı. Kurslar daha çok online olarak gerçekleşiyor.

O kadar çok platform, o kadar çok mecra var ki. Bana gelen danışanlarım nereden başlayacaklarını bilemiyorlar. Websitelerinden ve toplumsal medya varlıklarından başlayarak bir tahlil yapıyoruz. Sonra pazarlamanın ve toplumsal medyanın kolaylaştırılmış versiyonunu onlarla paylaşıyorum. Birlikte bir yol haritası çiziyoruz. Bilgilerini en hakikat biçimde piyasaya sunmaları, markalarını tanıtabilmeleri için Digibranding markamla onlara dayanak oluyorum. Satışları hızlanıyor ve marka bilinirliği kazanıyorlar.

Yapılan eğitimlerin bir kısmı yalnızca online, kimileri ise zoom üzerinden etkileşimli. Hibrit olanlarda daha düzgün etkileşim alıyoruz. Online’da inanılmaz fırsatlar var. Açıkçası bilgi girişimcileri Online’da daha az şahsa dokunacaklarını zannederken, tam bilakis daha çok şahsa ulaşıyorlar.

Toplumsal medyada da nasıl var olacaklarını bilemeyenlere bir iki tavsiyem olacak:

– Türkiye’de toplumsal medyada en çok kullanılan platform Youtube, onu Instagram takip ediyor. Instagram kendinizi ve markanızı tanıtmak için en âlâ platform. Yönetebileceğiniz, yetişebileceğiniz kadar platformda yer almanızı tavsiye ederim.

– Toplumsal medya platformları istikrar ve süreklilik sever. Nizamlı paylaşım koşul.

– Instagramda toplumsal medyayı yönetmeyi öğrenmek lazım. Açıkçası şayet toplumsal medyanızı diğeri yönetiyorsa, daha soğuk, daha aralıklı bir hava oluyor. Evet kurumsal ve önemli gözüküyor fakat Instagramda insanların irtibat kurmak için var olduğunu unutmayalım. Eski tip medya artık öldü. Tek taraflı bağlantı yok. Toplumsal medya ismi üzere toplumsal ve karşılıklı bağlantı içeriyor. Ben danışanlarıma toplumsal medyalarını kendilerinin yönetmesini öğütlüyorum.

– Instagram yeni çıkardığı özellikleri daha çok gösteriyor, açıkçası o da yeni çıkardığı özelliklerin reklamını yapıyor. Bu nedenle Instagramı güzel takip edin, yeniliklere çabucak adapte olun. Son 1 yıldır Instagramda var olan Reels özelliğini markanıza uyarlayın. Etkileşimlerde fark göreceksiniz.

– Instagramda paylaştığınız her postu testten geçirin;

1. Bu içerik müşteri adayım, takipçim için yararlı mı?

2. Takipçim bu gönderiyi paylaşır mı, kaydeder mi?

3. Bu özgün bir post mu, benden diğeri da bu içeriği üretebilir mi?

Şayet bu 3 sorudan 2 sine evet diyorsanız, gönderiyi paylaşabilirsiniz. Yanlışsız yoldasınız.

Son olarak unutmayın, şahıslar toplumsal medyada takip edecekleri şahıstan yarar görüyorlarsa takip ediyorlar. Yarar sağlamak kural.”

15 Ocak 2022 cumartesi günü markaların dijital paylaşımlarında daha ehil olabilmeleri için hazırladığı bir eğitim bulunmaktadır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir