MEB ve DASK’tan sarsıntı şuuru yüksek kuşaklar için iş birliği

Sarsıntı Haftası’nda 70 bin öğrenci DASK ile “Dersimiz Sarsıntı Yaşasın Önlem” diyecek

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) ile birlikte yürüttüğü Dersimiz Zelzele Yaşasın Tedbir projesi kapsamındaki bilinçlendirme çalışmalarına 1-7 Mart Zelzele Haftası’nda yeni bir ayak ekledi. İlkokul 4. sınıf öğrencilerine yönelik proje, zelzele ve zarurî zelzele sigortası şuuru olan jenerasyonlar yetiştirmeyi amaçlıyor. DASK, 25 vilayetteki toplam 500 okulda eğitim gören 70 bin 4. sınıf öğrencisine direkt erişerek aktifliklerin yapılması için malzeme takviyesi de veriyor. dask.gov.tr adresinde ve DASK Türkiye Youtube kanalında yayına giren içeriklerden ise tüm öğretmenler yararlanabiliyor. Eğitim bilimleri, zelzele ve psikoloji alanında uzman akademisyenler tarafından tasarlanan sınıf içi eğitim içerikleri ile öğrenciler, sarsıntı öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenleri birlikte konuşarak ve uygulayarak öğrenme imkânı buluyor. DASK, Dersimiz Sarsıntı Yaşasın Tedbir projesiyle iki yılda 4 bin 800 öğretmen ve 130 bin öğrenciye direkt ulaştı.

MEB ile birlikte yürüttükleri Dersimiz Sarsıntı Yaşasın Tedbir projesini birinci kere 2019 – 2020 eğitim – öğretim periyodunda uyguladıklarını belirten DASK Koordinatörü Erdal Turgut şöyle konuştu:

“İlk yıl 10 vilayetten 350 öğretmene eğitmen eğitimi vermiş, onların kendi okullarında bu eğitimi yaygınlaştırmasıyla toplamda 2 bin 300 öğretmene 60 bin öğrenciye direkt ulaşmıştık. Maalesef 2020 – 2021 eğitim öğretim periyodunda pandemi nedeniyle projemize mecburî bir orta verdik. Bu yıl Zelzele Haftası’nda projeyi yine başlatmaktan çok mutluyuz. 20 vilayetteki 500 okuldan, 2 bin 500 öğretmene ve 70 bin öğrenciye direkt ulaşacağız. Tıpkı vakitte dileyen tüm öğretmenler Youtube kanalımız ve web sitemizden proje malzemelerine ulaşarak sınıfta öğrencileriyle birlikte zelzele ve Zarurî Zelzele Sigortası etkinliklerini uygulayabilecekler.”

Dersimiz Sarsıntı Yaşasın Tedbir projesi kapsamındaki çalışmaların yıl boyunca devam edeceğini vurgulayan Turgut, “Projemizin içeriklerini eğitim bilimleri, psikoloji, sarsıntı alanlarında uzman akademisyenler hazırlıyor. Evvel öğretmenlerimizi bu hususlar hakkında güçlendiriyor, sonra öğrencileri eğitiyoruz. Gayemiz, bu projenin tüm ayaklarını tamamlayıp kendi kendine çalışır bir hale getirmek. Zelzele ve Mecburî Zelzele Sigortası şuuru yüksek bir ülkeye dönüşmekte bu projemizin kilit rol oynayacağına inanıyorum.”

Eğitimleri tamamlayan öğrenciler “DASK Kahramanı” olacak

DASK’ın amacının yüzde 100 sigortalılık olduğunu hatırlatan Turgut, “Eğitimlerini tamamlayarak ‘DASK Kahramanı’ unvanını kazanan öğrencilerimiz, aileleri ve etraflarıyla bilgilerini paylaşarak bizi bu maksada yaklaştıracak” diye konuştu.

İlkokul 4. sınıf Türkçe, Toplumsal Bilgiler ve Görsel Sanatlar derslerinde uygulanacak formda tasarlanan eğitimlerde öğrenciler; sarsıntı hazırlık planının nasıl yapıldığını, çök – kapan – tutun hareketini ve sarsıntı tatbikatında dikkat edilmesi gerekenleri, zelzele çantasına neler konduğunu, Mecburî Sarsıntı Sigortası’nın sarsıntıya karşı finansal bir tedbir olduğunu öğrenecekler. Akrostiş yazmaktan slogan bulmaya, fotoğraf çizmekten sarsıntı köşesi tasarlamaya ve sarsıntının kendilerinde ne hissettirdiklerini konuşmaya kadar pek çok aktiflik yapacaklar. Eğitimleri tamamlayan öğrenciler “DASK Kahramanı” unvanını alacak.

Dersimiz Zelzele Yaşasın Tedbir projesi kapsamında 1 -7 Mart Zelzele Haftası’na özel tasarlanan aktifliklerin anlatıldığı görüntüler, Öğretmen Yönerge Kitapçığı ve Öğrenci Kitapçığı’na dask.gov.tr adresindeki Toplumsal Projeler sekmesinden ve DASK Türkiye Youtube kanalından ulaşılabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir