Çocuğunuzun Eğitim Hayatını Olumlu Etkilemeniz Mümkün

Derste öğrendiklerini tekrar etmek, çalışmak, ödev yapmak elbette çocukların muvaffakiyetini olumlu tarafta etkiliyor. Fakat babaların çocuklarıyla ilgilenmesi, medya bağımlılığının azaltılması, öğretmenle olan ilgi üzere birçok etken de çocukların eğitim hayatındaki muvaffakiyetini değiştiriyor. DoktorTakvimi uzmanlarından Uzm. Psk. Gözem Kıray Kaş, akademik başarıyı etkileyen ögeleri anlatıyor.

Çocukların eğitim hayatını etkileyen birçok etmen bulunuyor. Bunlardan birincisi ve en kıymetlisi aile hayatı… Ailede alınan eğitim çocuğun akademik hayatını etkilerken, çocuklar konutta öğrendiklerini okul hayatına yansıtıyor. Aile eğitim programlarında emelin ebeveynlerin hünerlerini geliştirmeleri ve olumlu çocuk bağlantı marifetlerini öğrenmeleri olduğunu anlatan DoktorTakvimi uzmanlarından Uzm. Psk. Gözem Kıray Kaş, bu stil eğitimlere katılan ebeveynlerin çocuklarının özgüvenlerinin ve akademik muvaffakiyetlerinin arttığına dikkat çekiyor. Uzm. Psk. Kaş, eğitim programlarına katılan ebeveynlerin çocuklarıyla kurdukları irtibat maharetleri ile çocuğun akademik manada neler yaşadığını daha âlâ anlayabildiğini ve yaşanılan sıkıntıları fark edip çözebildiğini belirtiyor.

Eğitime katkı sağlayan etmenlerden ikincisi babaların çocuklar üzerindeki etkisi… Geçmiş periyotta babalar yalnızca meskenin geçimini sağlayan pozisyonda iken, günümüzde yapılan araştırmalarla babaların çocukların akademik başarılarına ne kadar çok katkısının olduğu gözler önüne seriyor. Yapılan araştırmalar babası beslenmesiyle ilgilenen, onunla oynayan ve eğlenceli vakit geçiren bebeklerin bilişsel ve lisan gelişimlerinin, ilgilenilmeyen bebeklere nazaran daha güzel olduğunu ve daha yüksek EQ puanı aldıklarını ortaya koyuyor. Benzeri bir araştırmaya değinen Uzm. Psk. Kaş, araştırma sonuçlarına nazaran babasının ilgilendiği okul öncesi çocuklarının, babası ilgilenmeyenlere nazaran okula hazır bulunuşluklarının daha âlâ olduğunu, daha sabırlı ve okuldan kaynaklanan gerilim ve ıstıraplarla baş edebilmede de daha rahat olduklarını belirtiyor.

Medya bağımlılığı ile çaba koşul

Medya bağımlılığın azaltılması da çocukların akademik muvaffakiyetini olumlu tarafta etkiliyor. Günümüzde çocuklar, sanal dünya ve görüntü oyunlarıyla çok erken yaşta tanışıyor. Fazla güç harcamadan kazanma tatmini, sanal ortamdan toplumsallaşma muhtaçlığının karşılanması üzere kimi sonuçlar, çocukların sanal dünyaya bağımlılığını destekliyor. Hayatı çabasız kazanma, kolay yoldan sonuca varma ve çocukların kaybettiği durumlarda yenilmişlik duygusu ile baş etmeme durumunun gerçek hayatta olmadığını söyleyen DoktorTakvimi uzmanlarından Uzm. Psk. Gözem Kıray Kaş, bu manada çocuklara uğraş sonucunda kazanmanın daha fazla memnunluk getireceğini, sanal ortamda kurulan arkadaşlık yerine gerçek hayatta ferdi paha görmenin ehemmiyetini öğretmek gerektiğini söz ediyor.

Öğretmeniyle olumlu bağ kuran çocuk başarılı oluyor

Uzm. Psk. Kaş, eğitime katkı sağlayan etmenlerden dördüncüsünün çocuklara kendi kıymetlerini kazanma şuuru vermek olduğunu, bunun da bireyin özgüvenini arttıracağını hatırlatıyor. Özgüveni olan bireyin kendini akademik muvaffakiyet için motive edeceğini belirten Uzm. Psk. Kaş, “Eğitim hayatının müspet ilerlemesi için motivasyon bir gerekliliktir” diyor. Çocuğun öğretmeniyle kurduğu bağın kıymetine de dikkat çeken Uzm. Psk. Kaş, kelamlarını şöyle sürdürüyor: “Başarı odaklı bir öğretmen ile çocuğun tanışması yaptığı çalışmaların ve uğraşlarının kıymetini görmemesini sağlar. Kimi öğretmenler öğrenmenin kıymeti üzerinde durdukları için, öğrenciler süreç içerisinde neler yaptıklarına, yani öğrenmelerine odaklanırlar. Öğretmenler çocukların öğrenme tarzları üzerinde dururlarsa daha kalıcı öğrenme ile öğrenciler akademik muvaffakiyet istikametinde motive olacaktır.”

Başarısız olmayı hiçbir çocuk istemez

Çocuklara neden sonuç alakasını öğretmek de eğitime olumlu bir katkı sağlıyor. DoktorTakvimi uzmanlarından Uzm. Psk. Gözem Kıray Kaş, bu katkıyı şöyle açıklıyor: “İlk olarak bebekken eşyaları atar ve ses çıktığını öğrenirler. Yaşları daha büyüdükçe kararlar alıp sonuçlarını görürler. Kimi aileler müdafaacı olduklarında bu neden sonuç alakasını çocuklarının görmesine pürüz olur. Lakin fırsat verildiğinde muhakeme marifeti gelişen çocuklar eğitim hayatında da kararlar alır, bunların sonuçlarında yeni stratejiler belirlerler. Başarısız olmayı hiçbir çocuk istemez. Şayet muhakeme hüneri yüksek olan bir çocuk başarısızlık yaşarsa eğitim hayatı için yeni stratejiler belirleyecektir. Burada anne ve babaların misyonu çocuklarına takviye olmaktır. Zira onların yerine karar vermek aslında çocuklara katkı sağlamaz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir