Ankara Siteler İhracat Kapısını Araladı

Siteler işletmeleri, Ankamob ve Horoz Lojistik iş birliğinde ihracatı kolaylaştırmak ve en küçük işletmenin dahi ihracat yapabilmesini sağlamak için bir ortaya geldi.

Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Sitelerin dünyaca kabul görmüş el personelliği mobilyasının ihracatını kolaylaştırmak için Horoz Lojistik iş birliğinde geniş çaplı bir toplantı düzenledi.

Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Lideri Hüseyin Taklacı ve Horoz Lojistik İcra Şurası Lideri Gürkan Gürbüz’ün konut sahipliğinde yapılan programa, Ticaret Bakan Yardımcısı İstek Tuna Turagay, E-İhracat, Dijital Pazarlama ve Yeni Jenerasyon Teknolojiler Daire Lideri Hasan Önal, Altındağ Belediye Lideri Asım Balcı, Siteler bölgesinin meslek okulu müdürleri ve İhracata yönelik firmalar katıldı.

Lider Hüseyin Taklacı’nın teşekkür ve kesimin gelişimine yönelik her türlü dayanağın Ankamob tarafından verileceğini, oda olarak esnafımızın e-ticaret ve ihracat konusunda elini güçlendirecek tüm projelerde işbirliğine hazır olduklarını ileten konuşmasının akabinde kürsüye gelen, Horoz Lojistik İcra Heyeti Lider Yardımcısı Gürkan Gürbüz; Horoz Lojistik olarak birçok alanda hizmet vermemize karşın son yıllarda mobilya kesiminin tüm bu hizmetler ortasında farklı bir kıymeti olduğunu bu sebeple de bölümün ihracatına yönelik dertleri ve problemleri ortadan kaldıracak bir teşebbüste bulunduklarını lisana getirdi. Sitelerde üretilen katma kıymetli eserlerin bilhassa Avrupa’da büyük ilgi gördüğüne değinen Gürbüz; Horoz Lojistiğin, eserleri üreticiden alıp Avrupa’ya ya da öbür ülkelere üreticiyi evrak ve öteki süreçlerden kurtararak iade, lojistik ve montaj konusunda kolaylıklar sağlayan, online sistem üzerinden takip edilebilen ve her türlü sıkıntıya karşı sigortalı formda 7 yahut 9 günde alıcıya teslim edildiği programlarından bahsetti. Gürkan Gürbüz, ayrıyeten “İhracat yapmak isteyen işletmelerin her evresinde yanında olacağız, Sitelere farklı değer veriyoruz. Siz paketleyin gerisini bize bırakın, geri kalan tüm süreci biz yöneteceğiz” diyerek kelamlarını tamamladı.

Ticaret Bakan Yardımcısı İstek Tuna Turagay ise; Türkiye’de toplam mobilya ihracatı geçtiğimiz yıl 4,2 milyar dolar. 400 Milyon doları yani toplam ihracatın 10’u Ankara Siteler’den çıkıyor. Ankara Siteler Türkiye’mizin kalbi olmasının yanı sıra 12 bin işletmesi ve 100 binden fazla istihdam sayısı ile dünya çapında kıymetli bir üretim merkezi. Siteler el personelliği mobilyası ile dünyada hiçbir yerle kıyaslanamayacak bir üretim gücüne sahip. Bakanlık olarak Siteler Mobilyasını katma bedeli yüksek ve ihracata elverişli, ülkemize döviz girdisi en fazla olacak eserlerin başında görüyoruz. Bu manada bu toplantıyı düzenlediği için daha evvelce tanıdığım ve hammadde artırımları hasebiyle ağır mesaimiz olan, sizlere en güzelini sunmak için gece gündüz çalıştığına şahit olduğum kıymetli Lider Hüseyin Taklacı’ya ve Horoz Lojistik’e çok teşekkür ederim. Dedi.

Program, Kosgeb’in ihracat dayanakları, Horoz Lojistiğin Mobilyada E-İhracat Tahlilleri, E-İhracat Satış Platformu, Gümrük süreçleri ve Türkiye’nin Alibaba’da ihracat ve satış bahisli sunumları ile devam ederek Akşam Yemeği ile son buldu. Firmaların çok yararlı bulduğu programa 400’ün üzerinde işletme katıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir