Türkiye’de ortalama kira fiyatları artmaya devam ediyor!

Emlak piyasasının nabzını tutan sahibinden, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) işbirliğiyle hazırladığı “sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü” raporunda kiralık konut piyasasındaki değişimleri mercek altına aldı. Rapora nazaran ortalama kiralık konut m2 fiyatlarındaki artış ülke geneli ve 3 büyük vilayette yükselmeye devam etti.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından sahibinden’un ilan dataları üzerinden hazırlanan “sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü” raporu yayınlandı. Rapora nazaran, Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatındaki yıllık artış oranı Ocak’ta 77,8 olurken, ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatı 28 TL’ye yükseldi. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da 97,7, Ankara’da 82 ve İzmir’de 62 oldu. Bu gelişmeler sonucunda ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatları İstanbul’da 44 TL, Ankara’da 21 TL, İzmir’de ise 27 TL oldu. Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları ise Aralık ayının akabinde Ocak ayında da ülke geneli ortalamasında, İstanbul ve İzmir’de düşerken Ankara’da artış gösterdi.

Türkiye genelinde cari fiyatlarla kiralar artmaya devam ediyor…

Ülke genelindeki kira fiyatlarının yıllık bazda artış trendi Ocak ayında da devam etti. Kira fiyatlarındaki yıllık artış oranı geçen aya nazaran 9 puan yükselerek 77,8 oldu. Böylelikle, geçen yılın tıpkı periyodunda 15,8 TL olan Türkiye geneli ortalama m2 kira fiyatı 28 TL’ye ulaştı.

Üç büyük vilayette de kiralar yükselmeye devam ediyor…

Ocak’ta üç büyük vilayette de kiralık ilan m2 fiyatlarındaki yıllık artış oranı yükseldi. Cari kira fiyatlarındaki yıllık artış oranı geçen aya nazaran İstanbul’da 13,1 puan, Ankara’da 19,4 puan, İzmir’de ise 6 puan arttı. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da 97,7, Ankara’da 82, İzmir’de ise 62 oldu. Böylelikle, ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatları İstanbul’da 44 TL, Ankara’da 21 TL, İzmir’de ise 27 TL oldu. Son aylarda Ankara’da cari kira fiyat artışlarında hızlanma giderek arttı.

Büyükşehirlerdeki yıllık kira artışlarında farklılıklar öne çıkıyor…

Ocak’ta yıllık ortalama kira artışı, ülke genelinde 77,8 olurken büyükşehirlerdeki cari kira artış suratları kıymetli farklılık gösterdi. En yüksek yıllık kira artışının görüldüğü vilayetler Muğla 108, İstanbul 97,7, Mersin 90, Antalya 92 ve Ankara 82 oldu. En düşük kira artışının görüldüğü vilayetler ise Ordu 34,1, Denizli 33,3, Malatya 31,2, Mardin 30,2 ve Kahramanmaraş 23,3 olarak öne çıktı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir