Samsung ve UNDP’nin “Generation17” teşebbüsüne biri Türk, altı yeni genç başkan dahil oldu

“Generation17” teşebbüsüne birinci defa bir Türk genç başkan dahil oldu…

Samsung ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) ortaklaşa hayata geçirdiği ‘Generation17’ teşebbüsüne çeşitli ülkelerden altı yeni ‘Genç Lider’ daha dahil oldu. Teşebbüse katılan yeni genç başkanlarla birlikte Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri (SKA’lar) olarak da bilinen 17 Global Emele hakikat daha süratli yol alınması hedefleniyor.

Teknoloji devi Samsung, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile ortaklaşa yürüttüğü Generation17 teşebbüsünün kapsamının genişlediğini, inisiyatife altı yeni genç başkanın dahil olduğunu geçen hafta düzenlediği Unpacked aktifliği ile duyurdu. Altı genç önderden biri iklim değişikliğine tahlil arayan Türk etraf ve iklim aktivisti Oğuz Ergen olurken, teşebbüsteki genç önderlerin sayısı da 14’e yükseldi.

Teşebbüsteki bu öncü gençler, global toplulukları harekete geçirmek ve Global Amaçlar’ın aciliyeti konusunda farkındalık oluşturmak için efor harcayacak. Ayrıyeten, 2030 yılına kadar gezegenimizin korunarak, refah artışına yönelik tesirli ve kapsayıcı tahliller geliştirilmesi için çalışacaklar. Altı genç önder ortasında yer alan isimler ve haklarındaki bilgiler ise şöyle;

Oğuz Ergen – Aktivist (Türkiye): İklim krizine tahlil aramak ve kıyı Ege bölgesini korumak gayesiyle STK’ları, akademisyenleri ve hükümeti bir ortaya getiriyor, bu mevzularda birçok çalışma yürütüyor.

AY Young – Müzisyen (ABD): Global güç sıkıntısına etkileşimli tahliller sunmak gayesiyle birçok çalışma, albüm ve konsere imza atıyor.

Kristian Kampmann – UNLEASH Kurucusu (Danimarka): Global Amaçlar’a yönelik yaratıcı ve kapsayıcı tahliller geliştiren inovasyon laboratuvarı UNLEASH’in kurucusu.

Nora Altwaijri – Yazılım Mühendisi (Suudi Arabistan): Global Maksatlar alanında eğitimler sunarak, insanları dijital platformlar aracılığıyla tesirli kaynaklara yönlendiren bir yazılım mühendisi.

Tamara Dewi Gondo Soerijo – Toplumsal Teşebbüsçü (Endonezya): Mülteci bayanlara marifet geliştirme imkanları ve piyasaya erişim sağlayarak onları güçlendirmeyi hedefleyen toplumsal bir teşebbüsün kurucusu olarak çalışmalar gerçekleştiriyor.

Thuy Anh Ngo – Teşebbüsçü (Vietnam): Yaşlılar için fizikî ve zihinsel sıhhat tavsiyeleri ve aktiviteler sunan bir taşınabilir uygulama geliştirdi. Çalışmalarını bu alanda sürdürüyor.

Oğuz Ergen: “İklim krizi için hükümetler, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları daima birlikte harekete geçmeli”

Yaşadığı bölgede balık popülasyonunun süratle azalması karşısında harekete geçen etraf ve iklim aktivisti Oğuz Ergen, son birkaç yıldır Ege kıyılarının iklim değişikliğinin olumsuz tesirlerinden korunmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Ergen, “Bu emel doğrultusunda 2014 yılında, gençler ortasında Global Hedefler konusunda diyaloğu teşvik eden ve gençleri sivil topluma faal bir biçimde dâhil olma konusunda yönlendiren sivil toplum kuruluşu Toplumsal İklim Derneği’ni kurdum. 2020 yılında, sulak alanların muhafaza altına alınması, Ege Denizi’nin temizlenmesini ve bu istikamette siyasetler geliştirilmesini odağına alarak çeşitli kampanyalar yürüten Kıyı Ege İklim Ağı’nın kurulmasında etkin bir rol oynadım. Hala, Ulusal Gençlik Parlamentosu’nun Yürütme Kurulu’nun bir üyesi olarak, iklim krizine ait hem ulusal hem milletlerarası seviyede eğitimler vermeye devam ediyorum. İklim krizi hepimizi yakından ilgilendiriyor. Bu mevzuda hükümetler, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları daima birlikte harekete geçmeli” diyor.

Generation17 teşebbüsü ise Afrika, Asya, Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrupa, Latin Amerika ve Orta Doğu üzere birçok bölgeyi kapsayarak dünya çapındaki büyümesine devam ediyor. Teşebbüsün yaptığı çalışmalar, insanlığın karşı karşıya kaldığı acil meselelere dikkat çekerken, 2022 yılında ve sonrasında dijital inovasyon, bayanların eğitim ve mesleksel gelişim yoluyla güçlenmesi, yaşlıların fizikî ve zihinsel sıhhat bahislerinde yönlendirilmesi üzere birçok alanı kapsıyor.

Gençler için ve gençler tarafından oluşturulan bir teşebbüs: “Generation17”

Generation17, başlangıcından bu yana gençlerin öncülüğünde ve dayanaklarıyla ilerliyor. Samsung ve UNDP, gençlerin en değerli muhtaçlıklarını anlamak ve onların öncülük ettiği kuruluşların ilerleyebilmesini sağlayacak takviye sistemleri geliştirmek hedefiyle Genç Önderlerle işbirliği yapıyor. Her iki kuruluş da en yeni Galaxy teknolojileriyle gençlerin kıssalarını global platformlara taşımaya, seslerini duyurmaya devam ediyor. Ayrıyeten, onları akranlarıyla buluşma ve uygun uygulamaları birbirleriyle paylaşma tarafında destekliyor, mentorluk imkanları sunuyor. Tıpkı vakitte gençleri global gündemin belirleneceği BM ECOSOC Gençlik Forumu’na katılmaya davet ediyor. Samsung ve UNDP, tüm bunların yanı sıra dünyanın her yerinden Global Hedefler savunucularını bir ortaya getirerek, daha sürdürülebilir bir geleceğin nasıl inşa edilebileceğini tartışacakları “Generation17 Gençlik Diyalogları” başlıklı bir aktiflik de düzenleyecek.

Generation17 teşebbüsündeki toplam 14 Genç Önder, Global Amaçlar’a etkin bir biçimde katkı sunan Samsung Küresel Goals uygulaması üzere tahlilleri kullanma konusunda herkesi teşvik ederek yönlendirme vazifesini de üstleniyor. Samsung ve UNDP tarafından geliştirilerek 2019 yılında kullanıma sunulan bu uygulama, Global Emeller hakkında bilgi edinme imkanları sunarken, fark yaratmanın kolay ve manalı yollarını da kullanıcılarıyla paylaşıyor. Uygulama şu anda yaklaşık 200 milyon Samsung Galaxy aygıtında kullanılıyor ve bugüne kadar 4 milyon dolar bedelinde bağışın toplanmasına öncülük etti. Uygulama ayrıyeten Galaxy topluluğunu dünyanın acil sıkıntılarıyla ilgili bilinçlendirmenin yanı sıra, UNDP’nin ülkelerin Global Maksatlar için entegre tahliller hayata geçirmesini destekleyen çalışmalarına da yardımcı oluyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir