İnteraktif yapay zeka sineması Epson’la yansıdı


Dünya çapında dijital sanat alanında başarılı işlere imza atan Refik Anadol’un yeni interaktif yapıtı, Epson’un projeksiyonlarıyla hayat buldu. 20 adet Epson lazer projeksiyonla hazırlanan ‘Alkazar Rüyası’ yapıtında ziyaretçiler, 100’den fazla Yeşilçam sinemasına ilişkin imajın yapay zekadaki izdüşümlerini deneyimliyor…

Dünya çapında dijital sanat alanında başarılı işlere imza atan Refik Anadol’un yeni interaktif yapıtı ‘Alkazar Rüyası’, Epson’un yüksek çözünürlüklü projektörleriyle hayat buldu. Anadol, 20 adet Epson lazer projeksiyonla hazırladığı yapıtta ziyaretçilere 100’den fazla Yeşilçam sinemasına ilişkin manzarayı sürükleyici yapay zeka sineması formatında ve ve izleyici hareketleri sayesinde form değiştirebilen bir interaktif tecrübe olarak sunuyor.

Nike’ın dayanağıyla hayata geçirilen HOPE Alkazar kapılarını, dünyada interaktif dijital sanat ve yeni medya alanında başarılı işlerin altına imzasını atan Refik Anadol’un yere özel olarak hazırladığı eşsiz bir tecrübe eşliğinde açmıştı. Sanatçı, ‘interaktif yapay zeka sineması’ olarak tanımladığı bu işinde Alkazar Sineması’nın güçlü geçmişiyle geleceği ortasında bir köprü oluşturdu. Dünyada bir birincisi deneyerek, 100’den fazla Yeşilçam sinemasına ilişkin imgelerle en yeni yapay zeka teknolojilerini bir ortaya getirdi. Alkazar Rüyası’nın kalbinde yer alan izleyicinin, işi gözlemlemenin ötesine geçerek spor eşliğinde interaktif bir biçimde deneyimleyebilmesi sağlandı.

Ziyaretçi yapıtın modülü oluyor

‘Alkazar Rüyası’ isimli interaktif enstalasyonun tasarımı, Epson’un yüksek çözünürlüklü 20 adet projektörü sayesinde gerçeğe dönüştü. Alkazar Düşü, en son yapay zeka teknolojilerini ve yapay hudut ağlarını kullanarak ikonik sinema salonunun hafızasını, mimarinin kanvas, ışığın ise pigment olarak kullanıldığı bir yapıta dönüştürüyor. Alkazar Düşü, çağdaş sanat, yeni medya, tarih, yapay zeka ve sporun kesişim noktasında durarak, tecrübenin kalbine koyduğu izleyiciyi birinci kısımda sinema binasının tarihine yanlışsız dramatik bir seyahate çıkarıyor; ikinci kısımda ise bu yerin yeniliklerle dolu geleceğini hayal etmeye davet ediyor.

Ziyaretçiyi Alkazar’ın aktüel ortak şuurunu oluşturmaya davet eden ikinci kısımda hareket sensörleri ve takip aygıtlarıyla ziyaretçilerin ve sportmenlerin hareketleri kaydediliyor; yapay zeka aracılığıyla, her bir ziyaretçinin modülü haline geldiği gerçek vakitli yeni ve dinamik formlar yaratılıyor.

Yapıtta 14 adet Epson EB-L1750U model 15.000 lümenlik 4K lazer projeksiyon ve 6 adet EB-L20000U model 20.000 lümenlik lazer projeksiyon kullanılıyor. Toplam 20 adetlik profesyonel lazer projeksiyona ek olarak pozisyona özel lensler de yer alıyor. Her iki model de azamî performans ve dayanıklılık gereken büyük yer projeksiyonları olarak biliniyor. 4K çözünürlükte fevkalâde canlı renkler ve esnek suram özellikleriyle öne çıkıyorlar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.