İmamoğlu: 39 İlçeye Siyasi Ayrımsız Hizmet Etmenin Keyfini Yaşıyorum

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Üsküdar ilçesindeki kurum projelerini yerinde inceledi. Üsküdar’a yeni bir meydan kazandıracak ‘Hakimiyeti Ulusala Çarşısı ve Zeminaltı Otopark İnşaatı’ndan, bilhassa Kurban bayramlarında Boğaz’ın rengini kızıla boyanmaktan kurtaracak olan ‘İstavroz Tüneli Şantiyesi’ne kadar birbirinden farklı projelerin önümüzdeki mayıs ayında tamamlanacağı muştusunu veren İmamoğlu, “39 ilçeye, siyasi ayrım yapmaksızın hizmet etmenin de keyfini yaşadığımı belirtmek istiyorum” dedi. İmamoğlu’na, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen de eşlik etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, İBB’nin Üsküdar’daki projelerini yerinde inceledi. İmamoğlu, sırasıyla; onarımını İBB Miras takımlarının yaptığı Selamiali Mahallesi’ndeki Köstendilli Ali Efendi Türbesi’ne, Mimar Sinan Mahallesi’ndeki “Hakimiyeti Ulusala Çarşısı ve Zeminaltı Otopark İnşaatı”na, Beylerbeyi Mahallesi’ndeki “İSKİ İstavroz Tüneli Şantiyesi”ne, Çengelköy Mahallesi’ndeki “Çok İşlevli Hizmet Binası”na ve Küçüksu Mahallesi’ndeki “Kapalı Spor Salonu Tamamlama İnşaatı”na ziyaretler gerçekleştirdi. Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen de Mimar Sinan Mahallesi’ndeki inceleme seyahatinde İmamoğlu’na eşlik etti.

“ÜSKÜDAR YENİ ÇEHRESİNE KAVUŞACAK”

Kurmaylarından İBB’nin Üsküdar’daki projelerinin geldiği noktayla ilgili ayrıntılı bilgiler alan İmamoğlu, ilçe ziyaretiyle ilgili değerlendirmesini Küçüksu Mahallesi’ndeki kapalı spor salonu tamamlama inşaat alanı şantiyesinde yaptı. Üsküdar’ın çok kıymetli projelerini gezdiklerini belirten İmamoğlu, “Üsküdar’daki meydan çalışmamızı ziyaret ettik ve burada sona gelmiş durumdayız. Üsküdar Belediyesi ile geçmişte başlatılan bu süreçte, bir kadro hukuksal, idari eksiklikleri gidermiştik. Süratlice inşaatını toparlamak üzereyiz” dedi. Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Hakimiyeti Ulusala Çarşısı ve 1000 araçlık zeminaltı otoparkının bitimiyle birlikte Üsküdar’ın yeni bir çehreye kavuşacağını vurgulayan İmamoğlu, “Mimar Sinan’ın izlerini taşıyan, birebir vakitte orada kültürel muhtaçlıklarını gideren, üstünde, kentte soluk aldıran, yeşili içinde koruma eden bir meydan dizaynıyla bayram sonrası, bir bayram muştusu üzere Üsküdarlı hemşehrilerimizle bunu paylaşmayı heyecanla bekliyoruz” diye konuştu.

“BOĞAZ’DA KANLI MANZARALAR YAŞANMAYACAK”

Beylerbeyi’nden denize dökülen İstavroz Deresi’ne akan atık su ve yağmur suyunun, yaptıkları yatırımlarla ayrıştırılacağını aktaran İmamoğlu, böylelikle geçtiğimiz yıllarda Kurban Bayramlarında yaşanan kanlı imgelerin önüne geçileceğinin muştusunu verdi. “O atık suyun, pis suyun Boğaz’a karışmasını görmek, sahiden insanın içini acıtan bir durum” diyen İmamoğlu, “Neticede Boğaz, inci üzere bir yer. İstanbul’un en nadide modülü. Oradaki noktayı ziyaret ettik. Lakin yalnızca o değil. İşte Bülbül Deresi’nden Çengelköy’e, birçok noktada aslında hem atık suları toplayan hem yağmur suyunu ayrıştıran ve hem de bunları Küçüksu arıtmaya pompalayan sistemin bütünleştiği bir altyapı çalışması. Yani İSKİ’nin, şimdiki kıymetiyle bir arada, arkadaşlarımla baktığımızda, tahminen 1 milyarı aşan bir yatırımı, yalnızca 2,5 yılda Üsküdar’a aktarmış oluyoruz” bilgilerini paylaştı.

“ESKİ İDARENİN YURT BİNASI, ÇOK İŞLEVLİ OLARAK KULLANILACAK”

Çengelköy Mahallesi’ndeki çok işlevli hizmet binasının eski İBB idaresi tarafından yurt binası olarak tasarlandığını hatırlatan İmamoğlu, “Erişim, ulaşım konusunda birtakım sorunları de olan bir yerdi. Burayı arkadaşlarımız, o bölgenin gereksinimlerini gidermeye dönük olarak tekrar düzenledi. 8 sınıflı, çok şık, büyük bir kreşimiz, birebir vakitte içinde mahalle meskeni, öteki ünitelerimizin de gereksinimini giderecek alanlar var muhtarlığı içine alan. Yani bir nevi mahalleye hizmet eden, toplumsal hizmetler dahil birçok ünitemizi içine katan çok hoş bir binamız. İçinde küçük tiyatro oyunlarının sahneleneceği, sahnesinden çok hoş bir kütüphanesine varıncaya kadar, pahalı bir işimizin de bitme basamağını takip ettik. O da inşallah tamamlanmış bir biçimde karşımıza çıkacak mayıs ayında” tabirlerini kullandı.

“RAMAZAN’IN BİTİMİYLE ÜSKÜDAR’A İKRAM EDECEĞİZ”

“Küçüksu’daki kapalı spor salonu inşaatı durmuş ve tasfiye kararı aldırılmış bir projeydi devraldığımızda” diyen İmamoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Uzun bir hukuksal süreç işletildi. Sonra arkadaşlarımızın bu süreci toparlamasıyla, yeni bir ihale süreciyle, yüklenicinin de sağlıklı performansıyla işin başlangıcını ziyaret etmeye geldim. Burada hem kapalı spor salonu var hem kapalı yüzme havuzumuz var. Birebir vakitte hem buraya hem etrafa hizmet edecek 130 araca yakın bir kapalı otoparkımız kelam konusu. Lakin tıpkı vakitte üst kısımlarında de açık alanları ağır bir formda kullanan spor alanlarımız da mevcut. Bunlar da açık alanlar olarak semt sakinlerimize burada hoş hizmetleri sunuyor olacak. Bütün bu işler, bir nevi bize bir bayram muştusu üzere, Ramazan ayının çabucak gerisinden, Ramazan Bayramı’nın bitiminde Üsküdarlılara ikram edeceğimiz alanlar olarak karşımıza çıkıyor.”

ORTAK AKIL VURGUSU

İmamoğlu, kıymetlendirme konuşmasını, “Açıkçası temelde baktığımız şey, geçmişe dair birtakım sorunları çözmek, yeni projelerin üretimini hayata geçirmek, altyapıya çok ehemmiyet vermek fakat üst yapıda da gerçek gereksinimi ortaya koyan ve bu hususta, başta oradaki bütün vatandaşların taleplerini toplamak, bütün siyasi paydaşların, Meclis’in takdirini ve onların bir nevi niyetlerini ortaya koymalarını sağlamak ve akabinde da idari olarak en optimum kararı vermek. Bunların hepsi etap kademe, kademe kademe akılcı bir projecilik süreci. Bundan sonra İstanbul’un hizmet anlayışı da bu türlü olmalı. Yoksa tek başına bir ihale yapmak, bazen yazışması olmadan, bazen kurumlar ortası muahedesi, uzlaşması olmadan süreçlerin başlamaları, nitekim kurumların başını ağrıtan, rahatsız eden bir duruş. Bu düzenlemeyi yapmış olmanın da açıkçası huzurunu ve keyfini yaşıyoruz bütün arkadaşlarımla. Tıpkı anda şunu da söz etmek isterim ki; 39 ilçeye, siyasi ayrım yapmaksızın hizmet etmenin de keyfini yaşadığımı burada belirtmek istiyorum. Üsküdar’ımıza iyi, uğurlu olsun” kelamlarıyla tamamladı.

İmamoğlu, Üsküdar ziyaretini, Yavuztürk Mahallesi’ndeki semt pazarında vatandaşlarla ve esnafla bir ortaya gelerek tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir