İklim krizi ile gayretin formülleri konuşuldu


Karşıyaka’da yeşil buluşma

Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen Lokal İdarelerde Sürdürülebilir Güç ve İklim Aksiyon Planı Belediyeler Buluşması’nda iklim krizinin tesirleri ve gayret formülleri konuşuldu. Programa katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, “Gördük ki afetlere ve salgınlara dirençli olmanın tek yolu, tabiatla uyumlu bir hayat sürmek ve kentlerimizi doğasıyla uyumlu biçimde imar etmektir” dedi.

Karşıyaka Belediyesi “Yerel İdarelerde Sürdürülebilir Güç ve İklim Aksiyon Planı Belediyeler Buluşması” düzenledi. Zübeyde Hanım Nikah Sarayı’ndaki programa İzmir Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mustafa Özuslu, CHP Tabiat Hakları ve Etraftan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Ali Öztunç, CHP Güç ve Altyapı Projelerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, CHP İzmir milletvekilleri, CHP Parti Meclis Üyesi Rıfat Nalbantoğlu, CHP İzmir Vilayet Lideri Deniz Yücel, belediye liderleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“Doğru olan kent odaklı mücadele”
Buluşmanın açılış konuşmasını yapan Karşıyaka Belediye Lideri Cemil Tugay, iklim krizinin artık herkesin hayatını net olarak etkilediğini belirtti. Tugay, “Merkeziyetçi bir anlayışla birtakım çalışmalar yapılıyor fakat ben bunun sonuca ulaşacak bir yol olduğunu düşünmüyorum. Lokal idareleri, yerelde yaşanan sıkıntıları dinleyip tahlile onları dahil etmediğiniz bir sürecin asla başarılı olması mümkün değil” dedi. İklim konusunun siyaset üstü bir mevzu olduğuna dikkat çeken Tugay, dünya nüfusunun yüzde 55’inin kentlerde yaşadığına bu yüzden kent odaklı bir çabanın daha hakikat olacağını söyledi. Tugay, belediyelerin bu gayrette daha fazla yetki sahibi olmasını ve belediyelere daha fazla kaynak verilmesi gerektiğini vurguladı.

“Şehrin eşsiz tabiatını koruyarak büyütmeliyiz”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu ise insanın gidecek diğer bir yerinin olmamasına karşın kendi yuvasını kendi elleriyle büyük bir ekolojik yıkıma sürüklediğini söyledi. Dünyanın yaşanabilir bir yer olmaktan büyük bir süratle uzaklaştığını belirten Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak şeffaf, iştirakçi, insanı, gençleri, tüm canlıların ömür haklarını önceleyen bir anlayışla hareket ettiklerini lisana getirerek şöyle devam etti: “İzmir’in güçlü iktisadını, kentin eşsiz tabiatını koruyarak büyütmek bizim en öncelikli konularımız ortasında yer alıyor. Bu nedenle, 2020’de memleketler arası standartlarda iki stratejik rapor hazırladık. 2021 yılında İzmir Büyükşehir Meclisi’nde onaylanan bu raporlar Yeşil Kent Hareket Planı ile Sürdürülebilir Güç ve İklim Hareket Planıdır. Bu planlar, İzmir’in tabiata ahengi ve iklim kriziyle uğraşımız için yol haritamızı çizmektedir.”

“İklim biziz ve değişeceğiz”
İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak sıkıntıları ortaya koymakla kalmayarak, gereken her alanda sorumluluk aldıklarını ve almaya devam edeceklerini aktaran Özuslu, “Doğanın kente nüfuz edebilmesi, insanların tabiata nüfuzu, döngüsel iktisat ve İzmir’deki kırsal alanla metropol alanı ortasındaki kültürel ilişkileri güçlendirme maksadıyla yolumuza devam ediyoruz. Gördük ki, afetlere ve salgınlara dirençli olmanın tek yolu, tabiatla uyumlu bir ömür sürmek ve kentlerimizi doğasıyla uyumlu biçimde imar etmektir. İklim değişikliğinin tesirleriyle de birinci olarak kentler yüzleşiyorlar. Uluslar konuşurken, kentler harekete geçerler. Bugün burada daima birlikte yapmaya çalıştığımız tam da budur. Tabiat hem çok güçlü hem de bir o kadar kırılgan, doğayı geri kazanabiliriz, onunla barışabiliriz, zira öbür gidecek bir yerimiz yok. İklim biziz ve değişeceğiz” dedi.

“Türkiye sulak alanlarını kaybediyor”
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da konuşmasında dünyanın artık yaşanmaz bir yer haline geldiğini söyledi. Murat Bakan, “Dünya yeni bir ekonomik nizama giriyor. Karbonsuz ekonomik tertip bu tertip. Avrupa Birliği 2019’da Avrupa Yeşil Mutabakatı imzaladı. Onun sonuçlarından biri sonda karbon vergisi. Diyor ki Türkiye’ye, ‘Siz düşük teknoloji ile yüksek karbon emisyonu üretiyorsunuz ve bizimle rekabet ediyorsunuz. Karbon kaçağına neden oluyorsunuz. Size karbon vergisi uygulayacağız’ diyor. Halbuki biz yüksek teknoloji ile az emisyon üretiyoruz. Türkiye karbon vergisi ile karşı karşıya kalırsa, ton başına 70 Euro. Yani 2.4 milyar Euro’luk bir yükle karşı karşıya kalacak. Bununla ilgili iktidarın bir hazırlığı var mı? Yok” diye konuştu.

“Senin bir kentinin ortasında nükleer atık alanı var”
CHP Tabiat Hakları ve Etraftan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Ali Öztunç ise iklim krizi dünyanın yaşadığı en kıymetli ıstıraplardan biri olduğuna işaret ederek yaşanan savaşa da dikkat çekerek Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” kelamına dikkat çekti. Avrupa’nın şuanda bir Çernobil tehlikesi ile bir sefer daha karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Öztunç, “ Önemli bir tabiat katliamı yaşanıyor. Tekrar sessiz kalınıyor. Nükleer silahı olduğu için ‘Rusya ne yapar, ne eder’ diye konuşanlar, İzmir’i neden görmüyor? İzmir’in ortasında Gaziemir’de nükleer atık alanı var. Çernobil’e bakanların biraz da İzmir’e bakması gerekiyor. Senin bir kentinin ortasında nükleer atık alanı var, ölçümler inanılmaz yükseklikte. Neden bir şey yapılmıyor?” diye konuştu.

“Dünya siyasetlerini güneşe nazaran ayarlıyor”
CHP Güç ve Altyapı Projelerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın da Türkiye’de ve dünyada büyük bir iklim krizinin olduğunu belirterek, “Sera gazı salımlarının yüzde 70’inden fazlası güç kaynaklı. Onun için çalışmaya güçten başlamamız gerekiyor. Güç siyasetlerimizin odağında yenilenebilir güç ve güneş var. Yaşanabilir bir Türkiye ve dünya bırakmak için yenilenebilir enerjiyi, güneşi odağımıza koyuyoruz. Belediyelerimizi yürekten kutluyorum. Tunç başkanımı, güç alanında yaptığı çalışmalardan ve vizyonundan ötürü tebrik ediyorum. Bu artarak devam edecek. İzmir’de karbon salınımının nasıl azaldığını vakitle göreceksiniz. Güç kooperatiflerini Türkiye’de birinci sefer uygulamaya geçiren belediyelerimiz var. 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 70’i kentlerde yaşayacak. Onun için belediye liderlerimizin çalışmaları çok önemli” dedi.
Programda İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Işıklı da iklim krizine karşı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.