Çocukların Ekran Karşısında Geçirdiği Süreyi Nasıl Azaltabiliriz

EKRAN MÜDDETİNİ AZALTMAK İÇİN 8 TEKLİF

Birçok insan artık gününün büyük bir kısmını bilgisayar, telefon ve tablet üzere aygıtlarının ekranına bakarak geçiriyor. Ekranlar karşısında geçirilen müddetin uzaması ise en çok çocukları etkiliyor. Laykon Bilişim Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, çocuklarının ekran önünde çok fazla vakit geçirdiğini düşünen ebeveynlerle bu durumu engellemenin yollarını paylaşıyor.

Bilgisayar, tablet ve telefonda geçirilen vakit, ekran mühleti olarak isimlendiriliyor. Bu aygıtlar ile geçirilen vaktin gittikçe uzaması, yetişkinler ve bilhassa çocuklar için sayısız risk yaratırken aile üyelerinin birbirleriyle daha az vakit geçirmesine da sebep oluyor. Anne babaların bu durumun farkında olduğunu fakat ne yapacaklarını bilmedikleri için müdahale edemediklerini lisana getiren Laykon Bilişim Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, ekran karşısındaki müddetin sonlandırılarak makul bir düzeye getirilmesine yardımcı olacak tekliflerini 8 başlıkta sıralıyor.

1. Müsaade verilen ekran müddetleri ile ilgili haftalık bir plan yapın. Bir ortaya gelerek azamî ekran müddetini belirlediğiniz bir plan çıkartın. Oluşturacağınız bu dijital haftalık takvimi hazırlarken yaratıcı ve istikrarlı olun. Programınıza dijital dünyadan büsbütün uzak bir gün koyabilir ya da oyun oynayacağınız saatler ekleyebilirsiniz.

2. Ekrana bağlı aktivitelere ne kadar vakit ayırdığınızı anlamak için uygulamalardan yardım alın. Böylelikle dijital aktivitelere ayırmak istediğiniz yeni vakti daha gerçek belirleyebilir, aygıtlarla yapmak istediğiniz şeylerin hangilerini erteleyebileceğinizi ya da çevrimdışı aktivitelerle değiştirebileceğinizi görebilirsiniz. Bitdefender Total Security’de yer alan Ebeveyn Denetimi özelliğiyle çocuklarınızın hangi uygulamada ne kadar vakit geçirebileceğini ayarlayabildiğiniz üzere kısıtlamalar ve mahzurlar koyarak ekran müddetini de belirleyebilirsiniz.

3. Çocuklarınızla çevrimiçi tehlikeler hakkında konuşun. Ekran karşısında çok fazla mühlet geçirmenin yaratacağı sorunları çocuklarınızla konuşun ve uyguladığınız kısıtlamalar ile tedbirlerin onların güvenliği için olduğunu anlamalarını sağlayın. Şiddet içeren görüntü oyunlarının, sinemaların, imajların yahut siber zorbaların epey yaygın olduğunu hatırlatarak güvenlik risklerini azaltmak için bir arada neler yapabileceğinizi anlatın.

4. Sohbet uygulamaları yerine yüz yüze irtibatı öncelikli haline getirin. Hayatınızdaki beşerlerle yalnızca çevrimiçi ortamlar üzerinden konuşma alışkanlığınızdan vazgeçin. Uzaktaki sevdiklerinizi telefonla arayın yahut birebir kentte yaşadığınız halde uzun vakittir ihmal ettiğiniz akrabalarınızla bir ortaya gelin.

5. Ekran karşısında geçirdiğiniz mühletin bir kısmını dışarıda geçirin. Gününüze dışarıda kısa bir yürüyüş eklemeniz bile bütün vaktinizi telefon, tablet yahut laptopunuzla koltuğunuzda geçirmenizden daha uygundur. Koşuya çıkabilir, sanatsal bir aktifliğe katılabilir ya da küçük çocuklarınız varsa onlarla dışarıda oynayabilirsiniz.

6. Bir arada çevrimdışı aktiviteler planlayın. Çocuklarınız, akıllı aygıtlarınızı ortadan kaldırdığınızda sıkıldığını ve yapacak hiçbir şeyleri olmadığını söyleyebilir. Bu türlü bir hale karşı alternatifler üreterek birlikte bir oyun oynamayı, yemek pişirmeyi, el işi yapmayı yahut bir şeyler çizmeyi önerin. Böylelikle ekran karşısında fazla müddet geçirmelerini önlerken yeni bir hobiye sahip olmalarını da sağlayabilirsiniz.

7. Bir akıllı telefon oteli belirleyin. Evdeyken telefonları elinizde yahut kıyafetlerinizin cebinde tutmak yerine duracakları ortak bir alan belirleyin. Bildirimlerin en azından bir kısmını kapatmanız da onları denetim etmek için daima telefona bakmak istemenizi engelleyecektir.

8. Meskeninizde akıllı aygıtların kullanımına müsaade verilmeyen, internetten uzak alanlar yaratın. Yemek odası, yatak odası, çocuk odası yahut banyoda ekranlardan uzak durun. Yemeğinizi ekran karşısında yemeniz aile ortasındaki etkileşimi azaltır. Birden fazla tabibin uykudan en geç bir saat evvel telefon ve bilgisayar üzere aygıtların bırakılmasını önerdiğini unutmayın.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir