Hatayspor Onursal Lideri Lütfü Şavaş D-SMART’ın Konuğu Oldu


BUGÜNE KADAR YENİLDİĞİ İÇİN ÖMER ERDOĞAN’A HİÇ KIZMADIM

Türkiye’nin yenilikçi dijital platformu D-Smart, Hatayspor onursal lideri Lütfü Şavaş’ı ağırladı. Futbol Smart programına konuk olan Lütfü Savaş değerli açıklamalar yaptı.

Üstün Lig performanslarının son 10 haftada inişli çıkışlı olduğunu belirten Savaş, genel manada ekiplerinin imgesinden şad olduklarını belirtti.

Yeni yayın ihalesiyle alakalı şu ana kadar gelen tekliflerin kâfi olmadığına değinen Savaş’ın açıklamalarından öne çıkanlar başlıklar şöyle.

150 milyon Euro civarından sayılar artan maliyetler nedeniyle yayın ihalesi için kâfi değil. Üstün Ligde oynayacak bir futbolcu en az 800 bin Euro alıyor yıllık. Bunu gerekirse Federasyonumuz, Kulüpler Birliğimiz ve Spor Bakanlığımız ortaklaşa bir biçimde çözmesi lazım.

Harika Lig TV projesi çok sıkıntı üzere görünüyor. Yalnızca maç izlemek için insanların dekoder alması çok güç. Homojen bir yapı yerine heterojen bir dağılım ilgiyi arttırabilir. Şu anki imaj nedeniyle Üstün Lige yakışır bir grup kurmak neredeyse imkansız.

Avrupa’daki futbol çok hareketli, çok seri. Bizde ise bir maçta 72-73 civarında taç atılıyor, oyun duruyor, tempo düşüyor. Kalitemiz Avrupa Ligleri üzere değil. Ekonomik güç gerekiyor kalitenin artması için. İngiltere’de İspanya’da gruplar 118-119 km uzaklık kat ederken bizde 110-111 km’yi güç buluyoruz. Ben TRT’nin maçları yayınlaması ve daha fazla kesite maçların ulaşmasını arzuluyorum. TRT’ye bir çok alanda hisse ayrılıyor, bunun bir kısma futbola aktarılabilir. En yaygın hizmet verebilecek ve fazla bölüme ulaşabilecek kanal TRT üzere görünüyor.

Kaçak yayınları kesebilmek için ilgili bakanlıkların çalışma yapması lazım, federasyonumuzun bu hususta irtibata geçmesi lazım. Bunları kesmek, kapatmak çok kolay. Yasal olarak buraya milyonlarca para veren şirketler rahatlar, daha yüksek sayılar futbola aktarılır. Türkiye’de en fazla seyredilen spor futbol. Avrupa’da kaçak yayın yok, biz de bunu başarmalıyız. İçişleri, Adalet ve Spor Bakanlığımız ve federasyonumuz bu mevzuyu çok rahat çözebilir.

Biz Avrupa ile kıyaslanınca orta düzeydeyiz. Avrupa Kupalarını seyrediyoruz, biz de 1-0’ı bulan gruplar 10-15 dakika top çevirip vakit çalmaya çalışıyoruz. İngiltere’de bunu düşünmüyorlar bile.

Evvelden 2 puanlı sistem vardı, 3 puanlı sisteme geçmek bile seyir zevkini arttırdı. Gol başına ekstra prim bile maçların heyecan düzeyini arttırabilir. Sistemi âlâ kurmak lazım, hocalar kadrosu ve sonucu düşündüklerinden seyir zevki ikinci planda kalıyor. Seyir zevki artarsa daha yüksek paralara satılabilir bu lig. Bunun için öncelikle barışçıl bir ortam lazım. Maçtan sonra biz daima olumsuz davranışları, hakemleri, olayları konuşuyoruz ve ligin seyir zevkini de düşürüyoruz.

Bugüne kadar yenildiği için Ömer Hoca’ya hiç kızmadım. Futbol doğal ki sonuç oyunu, değerli olan o sonucu alacak atmosferi ve ortamı sağlamak. Daima nasıl daha yeterli olabiliriz diye konuşuruz hocamızla. Sonuç endeksli olursak yanlışları düzeltemeyiz. Biz bu manada daha müspet, tatlı bir kulübüz.

Fenerbahçe maçı sıkıntı geçecek. Onlarda sakatlıklar çok ve istedikleri futbolu oynayamıyorlar. Bizde 10 haftadır çok yeterli futbol oynayamıyoruz. Fenerbahçe büyük topluluk, sevinçleri de kederleri de büyük oluyor. 3 ihtimalli bir maç, hak eden kadro kazansın. İki kadronun da kusurları oluyor, bu maçta da olacaktır. Trabzonspor, yüzde 99 şampiyon olacak. Biz de Avrupa’ya gitmek istiyoruz. Maç nasıl biterse bitsin benim için sürpriz olmaz, biz keyif almaya gidiyoruz.

Bayan futbola yeni başladık, 6 transfer yaptık. Ligin 2. yarısı daha düzgün olacağız. İşitme Engelli futbol ekibimiz ligde kaldı, erkek hentbolda daima lig çıkan bir kadromuz var. Satrana iki yıl orta verildi, son 6 yılda 2 Türkiye Şampiyonluğumuz var. Voleybolda 1. Ligde 3’üncüyüz. Bayan basketbolda daha düşük bütçeli bir grup kurduk ve şu an yedinciyiz. Play-off maksadımız var. En büyük gücü futbola ayırdık ancak amatör kadrolarımızı da ihmal etmiyoruz. Her alanda olmak istiyoruz. Günde 1500-1600 kişinin 23 branşta spor yapabileceği bir spor merkezimiz var. Son 10 yıldır savaşın hakim olduğu bir yerdeyiz, o bölgenin beşerinin geleceğe umutla bakmasını istiyoruz ve bunu sporla başarabiliriz diye düşünüyoruz. 2000’in üzerinde kendi atletimiz var, öteki amatör kadrolara da takviye oluyoruz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.