Adeo, Siber Güvenlikte Değerli Bir Adım Daha Attı


PaloAlto Networks’ün Türkiye’deki tek XMDR iş ortağı ADEO oldu

ADEO, dünyanın başkan siber güvenlik şirketi PaloAlto Networks’ün XMDR iş ortağı unvanını aldı. Bu unvana dünyada yalnızca 16 şirket sahip olurken, Türkiye’den tek firma ise ADEO oldu.

Şirketlere yönelik siber tehditler her geçen gün daha sık, sofistike ve tesirli halde artıyor. Siber güvenlik alanında yurt içinde ve yurt dışında hizmet sunan Türk şirketi ADEO da gelişen bu ataklara karşı hem daha güçlü savunma sistemlerini devreye alıyor hem de yetkinliklerini artırıyor. Şirket, son olarak başkan siber güvenlik şirketi PaloAlto Networks’ün dünyada yalnızca 16 şirkete verdiği XMDR iş ortağı unvanını alarak, bu alandaki yetkinliğini de bir defa daha belgeledi.

Bu unvana sahip Türkiye’deki tek şirket olan ADEO’nun Stratejiden Sorumlu Lideri Halil Öztürkci, bu gelişmeden büyük gurur duyduklarını söz ederken, bunun verdikleri hizmete yansımasını ise “XMDR yetkinliğini kazanmamız sayesinde müşterilerimizin en şimdiki siber savunma teknolojilerini en uygun halde kullanacağı ve bunu en uygun maliyetle sağlayabileceği bir altyapı hazırlanmış oldu. Böylelikle daha süratli atak tespiti, daha gerçek müdahale imkânı ve en efektif maliyet üçlüsünü de bir ortada sunuyoruz” diyerek açıkladı.

XMDR hizmeti ile müşterilerinin siber güvenlikle ilgili kaygılarını minimize ettiklerini ve böylelikle kendi işlerine ağırlaşmalarına imkan tanıdıklarını tabir eden Halil Öztürkci, “Müşterilerimize bu konforu sağlamak bizim en kıymetli önceliğimiz ve bunu da hizmet verdiğimiz bütün müşterilerimizde gerçekleştirdiğimizi görmekten ötürü mutluyuz” dedi.

Tekrar değerlendirmeden de uzmanlık ve deneyimle geçildi

ADEO ile PaloAlto Networks iş birlikteliğinin çok uzun yıllara dayandığını aktaran Öztürkci, hem bu iş birliğini hem de XMDR seyahatini şöyle aktardı: “ADEO’nun yönetilen tespit ve müdahale hizmetleri alanındaki yetkinliği PaloAlto Networks tarafından MDR iş ortağı olarak kabul edilmesi ile taçlandırılmıştı. Gelişen siber tehditlere karşı savunma yapmak ismine siber güvenlik alanında teknoloji üreten firmalar da eserlerinin yanında iş ortaklarını seçerken kullanacakları kriterleri geliştiriyor. Bu bağlamda, geliştirilen teknolojileri en uygun biçimde konumlandıracak ve kullanacak iş ortaklarını belirleme noktasında da gerekli kıymetlendirme çalışmalarında değişikliğe gidiliyor. PaloAlto Networks de vakit içinde yönetilen tespit ve müdahale hizmetleri tarafında müşterilerinden gelen talepleri baz alarak iş paydaşlığı programında değişikliklere gitti ve tekrar bir kıymetlendirme yapma muhtaçlığı duydu. ADEO’nun bu yeni kıymetlendirme sonunda hem uzmanlığı hem de deneyimi ile XMDR iş ortağı unvanına sahip olması bizim için büyük bir memnunluk ve gurur kaynağı.”

Siber güvenlik alanında uzman açığına tahlil

Öztürkci, siber akınlara karşı efektif muhafaza için teknoloji kadar insan kaynağının da çok değerli olduğunun altını çizerken, insan, teknoloji ve süreç üçlüsünün birbirini destekleyecek biçimde konumlanması ve bu sacayakları ortasındaki etkileşimin de daima en uyguna evirilmeyi sağlayacak halde olması gerektiğini kaydetti. Son periyotta yetişmiş insan kaynağı göçünün siber güvenlik alanında da kendini ziyadesiyle hissettirdiğini aktaran Öztürkci, XMDR hizmetiyle bu hususta yaşanan probleme da tahlil getirdiklerini söyledi. İşletmelerin kendi bünyelerinde yetişmiş siber güvenlik uzmanı barındırmalarının artık epeyce zorlaştığına değinen Halil Öztürkci, “Bu bağlamda ADEO’nun XMDR hizmeti içinde sunduğu en katma bedelli başlıklardan birisi de bünyesinde barındırdığı siber güvenlik uzmanlarının paylaşımlı kullanımını sağlayarak, bu uzman açığını kapatmaya yönelik benimsediği yaklaşımdır. Kendini daima geliştiren, birbirinden farklı birçok siber saldırıyı tespit etmiş ve bunlara müdahalede bulunmuş uzmanların yer aldığı XMDR takımımız, Türkiye’nin en beğenilen gruplarından birisidir ve bu takım 7×24 temeline nazaran müşterilerimizi korumaktadır” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.