Genel Lider Yardımcısı Karaaslan, Yabancılar Çarşısı’nı ziyaret ederek esnafla sohbet etti

Genel Lider Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Gülsan Sanayi Sitesi ve Yabancılar Çarşısı’nı ziyaret ederek esnafla sohbet etti, sıkıntılarını dinledi.

Her vakit esnafın yanında durduklarını lisana getiren Karaaslan, dünya genelinde olduğu üzere Türkiye’nin de güç vakitlerden geçtiğine işaret etti.

Kovid-19 salgınıyla uğraş kapsamında Yabancılar Çarşısı’nın bir müddet kapalı kaldığını hatırlatan Karaaslan, şunları söyledi:

“Kapalı kaldığında sizlerin ne zorluklar yaşadığını biliyoruz. Salgın hayatımızı derinden etkilediği üzere dünya iktisadına çok önemli ziyan verdi. Evvel sıhhatle ilgili bir dalga geldi, artık ikinci dalga da iktisatla ilgili geldi. Dünya ekonomileri zorlandı. Bugün bizler de zorluklarını yaşamıyoruz dersem, yanlış söylemiş olurum. O periyotta hükümetimizin, bakanlarımızın, Cumhurbaşkanımızın ve bizlerin dayanağını yanınızda hissetmeniz için, ‘Esnafımız aslında güç durumda, bu durumu onlar için daha da zorlaştırmayalım’ diye kira takviyelerinden prim ertelemelerine, birtakım hibelerden farklı farklı takviyelere kadar Türkiye olarak çok örnek çalışmayı hayata geçirdik. Küçük ve orta ölçekli esnafımıza yalnız olmadığını hissettirdik.”

Gülsan Sanayi Sitesi’nin taşınması ve bu mevzuda esnafın zorluk yaşamaması için büyük uğraş verdiklerini vurgulayan Karaaslan, şöyle devam etti:

“Kovid-19 ile gayret ettik, hala ediyoruz. Dünyanın bütün istikrarları alt üst oldu. Öncelikle sıhhat açısından sorun yaşıyoruz lakin hamdolsun, bizler bu süreci az ziyanla, az yara alarak atlattık. Avrupa ülkeleri çok daha fazla yara aldılar bu süreçten. Tabiri yerindeyse sınıfta kaldılar. Bugün Canik’te yükselen kent hastanesi üzere güçlü bir sıhhat altyapısıyla hamdolsun, o süreci büyük oranda geçtik. O denli bir süreç ki bu, 1,5-2 yıl endüstrinin çarkları durdu tüm dünyada. Nakliyecilik durdu dünyada, bütün alışkanlıklarımızı terk etmemiz gereken bir periyot yaşadık. ‘Bunun ekonomik bedelleri, yansımaları neler olacak ve ne kadar sürecek’ demişlerdi. İşte bugün de tüm dünya ile bunun yansımalarını hepimiz hayatımızda hissediyoruz.”

Karaaslan, Tekkeköy’de tersane alanının bulunduğu bölgede Türkiye’ye örnek olacak yeni bir sanayi alanı oluşturduklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Karadeniz Bölgesi’nde bu türlü bir alan öteki yok, olmayacak. Burada nitelikli, katma kıymeti yüksek, teknoloji ağır üretim yapacağız ki bu bölgenin çocukları istihdam üzere bir sorun yaşamasın. Samsun’un bugün ihracatı 1,5 milyar dolara yaklaştı. Senelerce hayal ettiğimiz bu ihracat oranına Kovid-19 ağır olarak yaşandığı vakitte ulaştık. Buna nasıl ulaştık? Alın teri, üretmekten vazgeçmeyen çalışanlarımızın uğraşı, bizlerin bu mevzuya sahip çıkışı ve Cumhurbaşkanımızın sahanın sesine her vakit kulak vermesiyle ulaştık. Dolar ile kurda yaşanan problemleri hatırlıyorsunuz. 20 Aralık akşamı Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye ile paylaştığı çok kıymetli tahlil teklifinden sonra bu hususta dünyanın bile şaşkınlıkla izlediği bir süreç yaşandı olumlu istikamette. Bugün de farklı düşüncelerimiz var lakin bakın görün, en kısa vakitte olağanlaşma yaşanacak. Biz üretim ve istihdamda kabiliyetimizi artırdıkça bu sıkıntılar, gelecekte sorun olmayacak.”

Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir ise Yeni Samsun Fuarı’nı inşa edeceklerini belirterek, “Fuarın içinde Yabancılar Çarşısı en değerli öğe olacak. Yapı olarak, esnaf olarak burayı resmileştireceğiz. Burada tekelleşmenin de önüne geçeceğiz. Kim en fazla kaç dükkan alabilir, buna birlikte karar vereceğiz. Buranın ihalesini oda üzerinden yapacağız. Oda üzerinden her dükkan sahibi belediye ile kontrat yapacak. Hangi dükkan kimin belirli olacak.” diye konuştu.

Ziyaretlerde Karaaslan ve Demir’in yanı sıra Canik Belediye Lideri İbrahim Sandıkçı ve AK Parti Vilayet Lideri Ersan Aksu da bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir