Turizmin yazdan beklentisi yüksek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Turizm gelirlerinde önemli patlama bekliyoruz” açıklaması turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye’nin hakikat planlamayla milyarlarca dolar gelir elde edebileceğine dikkat çeken Ulusal İktisadi Fikir Kuruluşu Lideri (ULİKAD) Ömer Niziplioğlu da turizmin yazdan beklentisinin yüksek olduğunu belirterek bu alanda muvaffakiyet için yapılması gerekenleri sıraladı.

‘Türkiye’nin petrolü turizm’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Turizm gelirlerinde önemli patlama bekliyoruz. Akdeniz içinde Türkiye turist kabul eden ülkeler içinde 1. oldu. 2019 sayılarını yakalayacağız. Yazla yaz gelecek. Açıklayacağımız paketler, yatırım teşvik edici yollar, turizmin yüksek gelmesiyle döviz girişi olacak. Döviz fiyatlarında neler olacağını göreceğiz. Türkiye cazibe merkezi haline geldi” dedi. Bakan Nebati’nin açıklamaları turizmcinin yüzünü güldürürken beklentiyi de yükseltti.

Türkiye’de petrol kaynağının olmadığını bu nedenle Türkiye’nin petrolünün turizm olduğunu belirten ULİKAD Ömer Niziplioğlu, “Ülkemizde, dünyada eşi gibisi olmayan tarihi yapıları, inanç yapıtlarını, kültür varlıklarını, denizi, dağı, termal vardır. Bu pahaları bitmeyen petrol üzere görmeliyiz. Ülkemiz turizmde dünyada açık orta birinci olmayı hak ettiğini bilerek hareket etmeliyiz” dedi.

Nasıl canlandırılabilir?

Niziplioğlu, Akdeniz’in sıcak deniz olması nedeniyle turizm havzası olduğunu lakin burada yalnızca Antalya’dan gelir elde edildiğini hatırlattı. Mersin, Adana ve Hatay’ın Antalya ile mukayese edilemeyecek kadar geride olduğunun altını çizen Niziplioğlu, “Antalya turizm bölgesi ilan edilirken öbür üç ilin yazlık site mesken yerleşim bölgesi ilan edilmesinden kaynaklanır. Bu cins yapılaşmanın ülke iktisadına katkısı yok denecek kadar azdır, ayrıyeten bu vilayetleri inanç, kültür, tarih turizmi olarak 12 ay sunabiliriz.

Onlarca antik kentlerin yanı sıra dünyanın birinci kilisesi San Pierre, Anadolu’nun birinci mescidi Habibi Neccar, Noel Baba’nın kilisesi Aziz Nikolas Aziz Paul Kilisesi bu bölgededir.

Bölgenin gastronomisi başlı başına cazibe merkezidir. Tüm dünyanın turizm havzası olarak kabul ettiği, bu kıyı bandı daha hakikat planlamalı; ikinci Antalya, Güney Fransa yahut Dubai yapmanın yollarını aramalıyız. Samandağ kıyısı 14 km uzunluğundadır, dünyanın 12. en uzun plajıdır.

Samandağ, Yayladağ, Yumurtalık, Karataş, Anamur, Silifke, Tarsus, Taşucu turizm bölgesi ilan edilerek yatırımcılara sunulmalıdır” diye konuştu.

Gemi turizminin canlandırılması gerektiğini de tabir eden Niziplioğlu, Doğu Akdeniz gemi turizm destinasyonuna Adana, Mersin ve Hatay’ın dahil edilmesi gerektiğini belirtti. Mısır, Lübnan, Kıbrıs ve İsrail’e giden turistlerin Türkiye’ye de gelmesinin sağlanmasının gerektiğini, bunun için bir gemi limanı yapılmasının kâfi olacağını söyledi.

‘Yeni yaylaları açmalıyız’

Niziplioğlu’na nazaran turizm konusunda tartı verilmesi gereken bir alan yaylalar. Bilhassa Karadeniz’deki yaylaların mevcuttakilere ek olarak 4-5 adedinin daha turizme açılması gerektiğini, Karadeniz’i bu halde bırakmanın ekonomik olarak kayıp olduğunu kaydeden Niziplioğlu, “Buralar bilhassa sıcağı sevmeyen Ortadoğu konukların talep ettiği bölgedir. Dünya artık denizden diğer turizm alternatifleri arıyor, tabiata yöneliş var. İsviçre, Alplerdeki yaylalardan milyarlarca dolar kazanım sağlarken, biz de Karadeniz’de bilhassa dağların yaylalarından gelir elde etmeliyiz, Ayrıyeten yöresel eser satışıyla bölge halkı da ekonomik olarak kalkınması hedeflenmelidir” dedi.

30 milyar dolar gelir

Turizm gelirlerinin artırmak için atılacak adımları sıralayan Niziplioplu, şunları söyledi: “Hatay, Adana, Mersin turizme açılırsa her vilayet için 3 toplamda 9 milyar dolar, gemi çeşidi bu vilayetlere çekilebilirse 1 milyar dolar, kış turizmi için 5-6 dağı kayak merkezine dönüştürebilirse 4-5 milyar dolar, yayla turizmi için Karadeniz’deki 5-6 yayla turizme açılırsa 2 milyar dolar, termal turizm için 8 vilayet termal bölgesi ilan edilirse 3 milyar dolar, kültür ve tarih turizmiyle 3-4 vilayet belirlenirse 2 milyar dolar, spor turizmi için spor alanları nitelikli hale getirilirse 3 milyar dolar, fuar ve kongre turizmi için alan oluşturulursa 4-5 milyar dolar olmak üzere her yıl 30 milyar dolar ek gelir elde edilebiliriz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir