Hamilelik ve Ergenlikte Deri Çatlaklarına Dikkat!

Deri çatlakları bilhassa bayanlarda estetik tasalara yol açıyor. Çoğunlukla hamilelik ve ergenlik devirlerinde ortaya çıkan, kilo alıp vermenin de tetikleyici olduğu deri çatlakları bayan ve erkeklerde farklı bölgelerde görülebiliyor. Cilt çatlaklarının rengi ve derinliği ise fraksiyonel lazer, radyofrekans, dermaterapi üzere tedavi teknikleri ile azaltılabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Nilgün Solak, deri çatlağı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Genetik yatkınlık kıymetli bir etkendir

Deri çatlağı, derinin orta katmanı olan dermisin dayanak dokularının zayıflaması ile bedenin deri gerginliğine en fazla maruz kalan alanlarında ortaya çıkan çizgi üslubu izlere denilmektedir. Genetik yatkınlık ile birlikte gebelik sırasında bilhassa son aylarda alınan kilolar ve oluşan ödem deride çok fazla gerginliğe neden olurken, karın başta olmak üzere, bacak içlerinde ve göğüslerde çatlakların gelişmesine sebep olmaktadır. Ergenlik periyodunda ise hormonal değişikler, süratli büyüme, uzama ve kas yapısının gelişimi deri çatlağına yol açmaktadır. Bununla birlikte çok kilo alıp vermek ve beden geliştirme sporlarında tartı kaldırmalar da çatlak sebepleri ortasında bulunmaktadır. Bazen de hiçbir neden olmaksızın cilt çatlağı oluşabilmektedir. Bu duruma idiopatik oluşan çatlak denilmektedir.

Obezite deri çatlağı mümkünlüğünü artırıyor

Deri çatlağı oluşumu kilo ile ilişkilendirilirken, yapılan araştırmalara nazaran obezite sorunu olan şahıslarda çatlak görülme mümkünlüğünün yüzde 40’lara kadar artış gösterdiği ortaya konulmaktadır.

Birtakım hastalıklar ve ilaçlar çatlaklara sebep olur

Kimi hastalıkların ve kullanılan ilaçların da çatlaklara sebebiyet verdiği bilinmektedir. Bilhassa sistemik kortizon kullanan hastalarda elastin ve kolajen lifler yıkıma uğrar ve bunun sonucu kimi bölgelerde çatlak gözlenebilir. Cushing sendromu üzere kortizol düzeyinin değişiklik gösterdiği hastalıklarda ve birtakım enfeksiyon hastalıklarında dokuda oluşan hasar sonucu çatlaklar meydana gelebilir.

Ağır ve büyük çatlaklar kaşıntıya sebep olabilir

Deride çizgisel atrofik alanlar formunda görülen çatlaklar çoğunlukla, bel, kalça, bacak, karın, göğüs ve kollarda görülmektedir. Birinci oluştuklarında kırmızı ve / yahut mor renk, daha sonra olağan deri rengine yakın bir renk alan çatlaklar görünümü dışında öteki belirti vermezler. Fakat kimi ağır ve büyük çatlaklarda kaşıntı oluşabilmektedir.

Deri çatlağı bayan ve erkeklerde farklı alanlarda görülür

Çatlakların oluşumunda hormonların da tesiri bulunmaktadır. Bu sebeple bayanlarda ve erkeklerde çatlaklar farklı alanlarda görülmektedir. Bayanlarda en çok kalça ve bacak bölgesinde, sonra göğüs bölgesinde çatlak görülürken; erkeklerde kol, sırt altı ve kalçada çatlak görülür. Gebelik vakti oluşan çatlaklara stria gravidarum ismi verilir ve spesifik olarak karın bölgesinde ağırlaşır.

Çatlaklar yok edilemez fakat görünümü iyileştirilebilir

Deri çatlakları oluştuktan sonra tedavisi nitekim sıkıntı olmaktadır. Tedavi ile çatlaklar yok edilemez, lakin görünümleri iyileştirilebilir. Bu noktada, uygulanan tedavi usullerinin çatlakların derinliğini azaltmak ve cildin eski rengine dönmesine yardımcı olmayı hedeflediği söylenebilir. Çatlak tedavisine başlanacak evre, tedavinin başarısı açısından çok değer taşımaktadır. Ne kadar erken evrede tedavi uygulanırsa, o kadar başarılı sonuçlar elde edilir. Çatlak tedavisinde kullanılan esas formüller şu formdadır:

-Fraksiyonel lazerler,

-Radyofrekans,

-Dermabrazyon,

-Dermaterapi (dermapen, dermaroler),

-Peeling,

-PRP,

-Mezoterapi,

-İlaç ve kremler (A vitamini türevleri, centella asiatica bitkisi özütü, hyaluronik asit, bitkisel yağlar, glikolik asit )

Bitkisel eserler deri çatlaklarını engellemez

Kozmetik olarak görünüm bozukluğu yaratan deri çatlaklarının tedavi teknikleri dışında kakao yağı, zeytin yağı, badem yağı üzere çeşitli bitkisel yağlar ve eserler bilhassa hamilelerde esirgeyici maksatlı kullanılmaktadır. Lakin bilimsel çalışmalarda bu eserlerin kâfi olumlu sonuçlar yaratmadığı belirlenmiştir.

Nizamlı nemlendirici kullanmak deri elastikiyetini artırır

Cilt çatlaklarının oluşmasını önlemek için kollayıcı tedbirler alınmalıdır. En kıymetli muhafaza sistemi ise deri altı kolajen ve elastin liflerini güçlendirmektir. Bu da nizamlı kullanılan nemlendiricilerle mümkün olmaktadır. Deri elastikiyetini artırmak, deri altı dokusunun genişlemesine ya da büyümesine paralel olarak esnemesini sağlamaktadır. Bununla birlikte spora başlayan bireylerin direkt ağır bir tempodan çok yavaş yavaş artırabilecekleri bir programla başlamaları ve süratli kilo alıp vermekten kaçınmak gelişebilecek çatlakları önleyecektir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir