Haliç’te Renk Değişikliğin Sebebi Yağışlar

İBB, Haliç’te meydana gelen renk değişikliği ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. İSKİ ve Deniz Hizmetleri Müdürlüğünün yürüttüğü incelemeler sonucu Haliç’teki renk değişimine mevsimsel yağışlar ve eriyen kar sularının sebep olduğu belirlendi. Periyodik paklık ve taban çamuru çıkarma çalışmaları aralıksız sürdürülüyor.

Son haftalarda artan yağışların barajları doldurmanın yanı sıra Haliç’e de tesirleri oldu. Haliç’in suyunun rengi değişti, çamurlu bir görünüm aldı. Bahisle ilgili ağır çalışmalara başlayan İSKİ ve Deniz Hizmetleri Müdürlüğünün verdiği bilgilere nazaran sorunun kaynağı mevsimsel yağışlar.

PERİYODİK PAKLIK YAPILIYOR

İBB, sistemli olarak Haliç Havzası’nda akan derelerin ve yağmur suyu çizgilerinin bakım, tamirat, denetim ve paklığını yapıyor. İSKİ ve Deniz Hizmetleri Müdürlüğü takımlarının incelemesinde; şiddetli yağışlar sonucu yeşil alanlardan gelen yaprak ve kısım kesimlerinin, dereler ve yağmur suyu kanallarıyla denize akması sonucu deniz yüzeyinde büyük bir çöp katmanı imajının oluştuğu belirlendi.

Haliç’te konumlandırılan Deniz Yüzeyi Paklık Tekneleri (DYT) ve Taşınabilir Kıyı Paklık Takımları tertipli olarak Alibeyköy ve Kağıthane derelerinden yağışlar ile gelen ağır yüzer atıkları topluyor.

67 BİN 914 METREKÜP TABAN ÇAMUR ÇIKARILDI

İBB, Haliç’te taban tarama ve paklık çalışmalarına yıl boyunca devam ediyor. Bu kapsamda, 2021 yılında Haliç’te yapılan taban tarama çalışmaları sonucunda 64 bin 967 metreküp çamur çıkarıldı. Taban tarama çalışmaları 2022 yılında da aralıksız devam ediyor; Şubat 2022 prestijiyle Haliç’ten bin 823 metreküp, Haliç’e bağlanan Kağıthane deresinden ise bin 124 metreküp olmak üzere toplamda 2 bin 947 metreküp teressubat (kum, taş, ağaç kökü, katı yağ üzere atıklar) taranarak çıkarılan çamur bertaraf alanlarına gönderildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir