2021’de midibüs-otobüs ihracatını 113 artıran Anadolu Isuzu, midibüste 18. defa ‘İhracat Şampiyonu’ oldu

Ürettiği yenilikçi modellerle dünyanın beğenisini toplayan Türkiye’nin ticari araç markası Anadolu Isuzu, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) 2021 bilgilerine nazaran midibüs segmentinde 18. sefer “İhracat Şampiyonu” oldu. Tıpkı periyotta Türkiye’nin toplam midibüs ve otobüs ihracatı içindeki hissesini 17,2’ye çıkaran şirket, ihracat geçmişindeki en yüksek düzeye ulaştı.

Anadolu Isuzu’nun yalnızca midibüs ihracatındaki hissesi ise 52’ye ulaştı.

Türkiye’nin ticari araç markası Anadolu Isuzu, yurtdışı pazarlardaki muvaffakiyetini yükselen satış ve teslimat sayıları ile 2021’de de yeni rekorlarla perçinlemeye devam etti. Ticari araç segmentindeki üretimini pandemi şartlarında da sürat kesmeden sürdüren ve bu periyotta mevcut pazarlardaki pozisyonunu güçlendirirken yeni pazarlara açılmaya devam eden Anadolu Isuzu, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) 2021 bilgilerine nazaran midibüs segmentinde 18. defa “İhracat Şampiyonu” oldu. Ayrıyeten bu periyotta Türkiye midibüs ve otobüs segmenti ihracatı içindeki hissesini 17,2’ seviyesine kadar çıkaran şirket, bu kıymetle ihracat geçmişindeki en yüksek seviyeyi yakaladı. Yalnızca midibüs segmentindeki ihracata bakıldığında Anadolu Isuzu’nun hissesi 52 düzeyine ulaştı. Yalnızca otobüs segmentinde ise Anadolu Isuzu’nun ihracattaki hissesi 10 olarak gerçekleşti.

“Sektördeki düşüşe rağmen rekor ihracat artışı”

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan bahisle ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Anadolu Isuzu olarak 2021 yılında yakaladığımız ivmeden ve bilhassa ihracatta elde ettiğimiz başarılardan büyük memnuniyet duyuyoruz. Geride bıraktığımız yıl midibüs segmentinde ihraç ettiğimiz araç sayısı en yakıt başka ihracatçı firmanın 4 katı olarak gerçekleşti. Kelam konusu sonuç doğrultusunda, bu segmentte şirketimiz için artık klasik hale gelen ‘İhracat Şampiyonluğu’nu 18. sefer elde etmeyi başardık. Toplam otobüs ihracatında yüzde 10’luk hisseye ulaşarak bu segmentte de kıymetli bir muvaffakiyet elde ettik. Ülkemizin dünyanın otobüs üretim merkezi pozisyonunda olduğu hesaba katıldığında bunun ne kadar kıymetli bir muvaffakiyet olduğu daha net biçimde görülecektir. Türkiye’den yapılan toplam otobüs ve midibüs ihracatı 2021’de bölüm genelinde 24 oranında düşerken, Anadolu Isuzu olarak tıpkı devirdeki adet bazlı ihracatımızı 113 oranında arttırdık. Bu açıdan 2021 yılı, 2008 ve 2019’un akabinde ihracat tarihimizdeki en âlâ üçüncü yılımız oldu. Anadolu Isuzu olarak üreterek, ihracat yaparak Türkiye’nin iktisadına nitelikli, çok taraflı katkılarda bulunmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir